• Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberler… Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak? Karne ve sınavlar.. Milyonların merak ettiği soruları Bakan Selçuk yanıtladı..

Son dakika haberler… Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak? Karne ve sınavlar.. Milyonların merak ettiği soruları Bakan Selçuk yanıtladı..

ABONE OL
Haziran 3, 2021 07:10
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları şöyle;

Şu ana değin 813 bin meslektaşımız bu işlemi gerçekleştirmişti. Kalanlar da 7 Haziran’dan itibaren aşı randevularını alabilecek. Hekimlerimizden sonra birincil aşılanan iş grubu öğretmenlerimiz olmuştu.

Son dakika haberler... Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Karne ve sınavlar.. Milyonların merak ettiği soruları Bakan Selçuk yanıtladı..

2 Temmuz’da kapanacak. Haftada 2 gün gidecek öğrenciler. Önümüzde 4 hafta var. Öğretmenlerimiz 2 gün açık havada okula ağırlama edip egzersiz da yapabilirler. Sınıfın yarısını pazartesi-salı, öteki yarısını da çarşamba-perşembe seslenmek gibi genel bir akıntı var ama okullar bu günleri değiştirebilir.

Neden 5 gün yok de 2 gün?

Öğrencilerin %90’ı geliyor, akıcılık çok yüksek. İsteyen gelir, isteyen gelmeyebilir diyoruz. Sınıfın %80’i gelince sınıf çok kalabalık oluyor, mesafeyi ayarlayamıyoruz, bu yüzden 2 gün.

class=’cf’>

Bizim alışılmış açılışımız 7 Eylül’de salgın olmasa. Önümüzdeki sürece baktığımızda yazın okul açmamız fazla kolay yok. Ağustosta, temmuzda okulları açıp eğitim-öğretim gerçekleştirmek bizim için yerinde değil. Öğretmenlerimizin de dinlenmesi lüzumlu, çok yoruldular.

Köy okullarında ortamlarımız çok müsait fiziksel şartlar açısından. Bizim yaptığımız araştırmalar köy okullarında öğrencilerin akademik eksikliklerinin daha fazla olduğunu gösteriyor. 5 gün bunların eksiğini tamamlayarak gidelim oysa dezavantaj yaşamasınlar.

Son dakika haberler... Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Karne ve sınavlar.. Milyonların merak ettiği soruları Bakan Selçuk yanıtladı..

Niye 3 yok de 2 gün?

O vakit cumartesi de okulu mecburi tutmak gerekecekti. Bizim okullarımızın koşulları bazen uygun olmuyor. Biz bir çerçeve çizmek zorundayız fakat mektep yönetimi ‘Bizim ihtiyacımız var, 3 gün niyetlenmek istiyoruz öğrencilerle’ derse böyle bir esneklik var.

Aşının da avantajıyla beraber önümüzdeki aylarda bir rahatlama geldiğinde mümkünse 1 Eylül’de açacağız. Fakat bu koşulları tamamen kestiremediğimiz için hesabımızı yaza kadar de kışa kadar de yapıyoruz. Biz eylülün ilk haftası başlatmak istiyoruz, buna kadar hazırlığımız var. Pazartesinden başlayacağı için 30 Ağustos’a denk geliyor oysa resmi tatil olduğu için onu ayarlarız.

Karneler neden 18 Haziran’da veriliyor?

class=’cf’>

Biz geçen dönemde de karneyi günler öncesinden verdik. Milyonlarca öğrencimiz var, hepsi ansızın aynı anda sisteme girmeye çalışıyorlar, bir sıkışma oluyor. O yüzden geçen dönem de erkenden açtık. 2 Temmuz’u beklememiz gerekmiyor, biz bir kolaylaştırma yapmaya çalışıyoruz.

2. dönem sınava girmeyen öğrencilerin sene sonu notları nasıl hesaplanacak?

1. dönemde alınan notları var. Velimize, öğrencimize diyoruz ancak ‘İsterseniz 1. dönem notunuz natürel fakat geçerli olabilir’ Lakin tekrar sınava girip notunu takviye etmek isteyen öğrenciye de ‘tamam’ diyoruz. ‘Ben matematikte notumu takviye etmek istiyorum’ derse sorumluluk sınavına girip yükseltebilir. Hiç girmezse 1. dönem notu geçerli olur.

class=’cf’>

Son dakika haberler... Yeni eğitim yılı ne zaman başlayacak Karne ve sınavlar.. Milyonların merak ettiği soruları Bakan Selçuk yanıtladı..
Minik öğrencinin Bakan Selçuka gönderdiği çarpıcı video

Minik öğrencinin Bakan Selçuk’a gönderdiği çarpıcı video

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.