Son dakika haberler Ve yeni normalleşme dönemi yarın başlıyor Sokak kısıtlaması okullar kafe ve restoranlar düğünler
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberleri… Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı… İşte Kabine Toplantısı sonrası bugün başlayan normalleşme planı…

Son dakika haberleri… Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı… İşte Kabine Toplantısı sonrası bugün başlayan normalleşme planı…

ABONE OL
Haziran 1, 2021 16:30
Son dakika haberler Ve yeni normalleşme dönemi yarın başlıyor Sokak kısıtlaması okullar kafe ve restoranlar düğünler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dakika haberi.. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardındaki düzenlendiği basın toplantısında, Kovid-19’la çaba zarfında haziran ayına ilişkin aşamalı normalleşme takvimini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kabine Toplantısı’nın arkasında millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısından bu yanlamasına milletle pek fazla hoş hizmetin, eserin, müjdenin sevincini paylaştıklarını belirtti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısından bu yanlamasına milletle o kadar çok güzel hizmetin, eserin, müjdenin sevincini paylaştıklarını belirtti.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları: 

ERDOĞAN AÇIKLADI: İŞTE YENİ NORMALLEŞME ADIMLARI

Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 aralarında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

Haziran ayı baştan başa sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabahleyin 05.00 saatleri aralarında uygulanmaya devam edecektir.

Restoran, restoran ve kafeterya gibi yeme içme yerleri, sabahleyin 07.00 ile akşam 21.00 aralarında masaya servis yapılabilecek. Bu mekanlarda pazar günleri ise sadece paket servisi yapılacaktır.

class=’cf’>

Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki nikah törenleri, belirlenen şartlara uygun olarak 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.

Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır.

Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye dek devam edecektir.

Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir.

Kahvehane, kafe, çayevi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 aralarında yarından itibaren çalışabilecek. Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise yalnızca paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye tarafından tekrar belirlenecektir.

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek açıkladı... İşte Kabine Toplantısı sonrası bugün başlayan normalleşme planı...

‘SÜPER LİG’DE ÖNÜMÜZDE SEZON TRİBÜNLERİ DOLDURMAYI TEMENNİ EDİYORUZ’

Süper Lig’i kazanan olarak tamamlayan Beşiktaş’ın yönetimi, futbolcularıyla bir araya gelerek kendilerini tebrik ettik. Seyircisiz oynanan Süper Lig’i önümüzdeki sezon tribünleri doldurmayı temenni ediyoruz. Anadolu Efes’i şampiyonluğu için tebrik ettik. Şampiyonluğu kazanmasında büyük emeği olan Ergin Ataman’ın da bu şampiyonluğu şehitlerimize armağan etmesini çok manâlı görüyorum. Öyle çok bambaşka branşta ülkemizin bayrağını göklere çeken tüm sporcularımızı tebrik ediyorum.

‘YAPACAK DAHA ÇOK HİZMETİMİZ VAR’

400 km’lik Kuzey Marmara otoyolumuzu hizmete almış bulunuyoruz. Nakkaş bölümünü de inşallah en kısa sürede tamamlayacağız. Böylece fazla yerde halen inşaatları süren seri tren hatlarımız da devreye girdiğinde, Türkiye bir köklü değişiklik yaşayacaktır. 56’yı aşan havalimanlarımızla havayolu taşımacılığını adeta hallettik. İnşallah bu hafta sonu Filyos Limanı’nı hizmete atacağız. Büyük ve enerjik Türkiye yolunda attığımız bu adımların Rabbim’den niyaz ediyorum. Bizim ülkemiz için yapacak daha çok hizmetimiz var. Bizim yapı edecek fazla hizmetimiz var. Milletimizin bize gösterdiği güzergah, dünyanın ve insanlığın yöneldiği ufuktaki ihtiyaç işte budur. Ülkemizi sahte gündemlere tutuklamak isteyenlere eyvallah etmedik etmeyeceğiz.

ABD’Lİ ŞİRKETLERLE GÖRÜŞME

Türkiye, NATO öncelikle olmak üzere üyesi bulunduğu milletlerarası güvenlik kurumlarına olan sorumluluğunu hakkı ile yerine getirmiştir. Çarşamba günü Meclis’te gerçekleştirdiğimiz toplantıda kapsamlı değerleme yaptık. Benzer akşamda ABD şirketlerinin üst seviye yöneticileriyle toplantı gerçekleştirdik. Ayrıca şirket temsilcilerinin tüm sorularını da cevapladık. Yakın tarihimizin kara günlerinden biri olan 27 Mayıs darbesinin sene dönümünde Demokrasi ve Özgürlükler adasında bir araya geldik.

TAKSİM CAMİİ VE ÇAMLICA KULESİ’NİN AÇILIŞI

Cuma günü ise milletimizin 150 yıllık hayali olan, Taksim Cami’ni başlangıç törenindeydik. Birileri bilhassa bu eseri kalkıp İstanbul’umuz için böyle öbür olarak görmeyebilir. Sultanahmet’i görebilir, Fatih Camii görebilir. Bunlar emrindeki ki bizim için sembol eserlerdir. Onlar o asrın eserleridir, acilen de Çamlıca’daki kule bu asrın eseridir. Bu kulenin buraya dikilmesi, oradan bütün İstanbul’u bütün güzellikleriyle göstermesi bu asrın sembolüdür. Demokraside ve ekonomide Türkiye’yi dünyanın en manâlı ülkelerinden bir olması için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Cumartesi günü ise İstanbul’a kazandırılan Çamlıca Kulesi’nin açılışını yaptık. Bu kulenin, ülkemize ve çevremize uğurlu olmasını diliyorum. İstanbul’un Fethi’nin 2023 vizyonumuzu şekillendirme için şimdiden hazırlıklara başlamalıyız. Bizim 2023 hedeflerimizi ilk ifade etmemizin üzerinden 10 yıl geçtiğini göze aldığımızda, 2053 için hemen kolları sıvamız gerektiği ortaya çıkıyor. Darbe ve kriz dönemlerinde siyaset yapmış, ülke yönetmiş bir cins olarak böyle bir vizyonun ne kadar değerli olduğunu iyi biliyoruz. Temennimiz 2023 seçimlerinin Türkiye’nin bu vizyonunun merkezi içinde ağız dalaşı ikliminde geçmesidir.

‘YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YÜZDE 7 BÜYÜDÜK’

Yaklaşık 1,5 yıldır dünya ile ülkemizi de tutsak alan salgınla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Toplamda 661 milyar lirayı bulan hibe ve desteklerin ülkemizin salgın sürecini ciddi kayıplara maruz kalmamasında büyük katkısı olmuştur. Türkiye, dünyada milli gelirine oranda halkına yardım karşılayan ülkelerin başında gelmektedir. İşte bugün 2021 yılı birincil çeyreği çoğalma rakamları açıklandı. Sizler medyanın içindesiniz. Ekonomimizin yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyerek G-7 ülkeleri arasında Çin’in peşinde yer alması bir şeyler ifade ediyor. Yatırımların devam ettiğinin önümüzdeki dönemde imal ve istihdamın daha da artacağının kanıtıdır. Ülkemiz yaklaşık 10 bin ilave istihdama karşılık gelen 3400 proje ile 2,3 milyar liralık kırsal yeniden yapılanma yatırımına kavuşmuştur. Geçtiğimiz hafta Karadeniz’deki doğalgazın peşinde karada da 3 petrol kuyusunun müjdesini paylaşmıştık.

ERDOĞAN’DAN AŞI SEFERBERLİĞİ MESAJI

Diğer yandan aşı çalışmalarında da dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Bundan Başka bunu kendisi aşı üretmediği halde başarmış ülkeyiz. İnşallah yıl sonu bitmeden kendi aşımıza kavuşmuş olacağız. Biontech, Sinovac ve Sputnik gibi sözleşmesi yapılan aşıların Haziran ayında ülkemize getirilmesi için yoğun hazırlık içindeyiz. Salgın tedbirlerini sıkılaştırma ve normalleştirme takvimlerimizin de vaka sayılarının seyri için Avrupa ülkeleriyle aynı şekilde ilerlemektedir. Son 6 ayda işyerleri oysa 1,5 ay açık kalan esnaflarımızın olduğunu biliyoruz. Sokağa çıkma sınırlamalarının pekçok birey üstünde açtığı faaliyetleri biliyoruz. Okula gidemeyen evlatlarımızın öğretimin yanına psikolojik etki yarattığını iyi biliyoruz. 

Milletimizin bu süreçte fevkalade bunaldığını görüyoruz. Yine bu süreçte sıfatları ne olursa olsun, şaşırtan açıklamalarıyla milletimizi hatalı yönlendirmeye çalışanların idrakindeyiz. Tek gayemiz insanlarımızın sağlığını, ülkemizin huzur ve güvenliğini korumak. Bunun için her bulduğumuz fırsat, her kapı aralığını kullanıyoruz. Salgının başladığı günden beri açılma kapanma kararlarının ardı ardına gelmesinin nedeni bu musubetin ülkemizdeki etkilerini azaltmaktır. Aradan geçen 2 haftalık sürede olgu ve vefat sayılarındaki azalmanın manâlı ölçüde sürüyor olması tedbirlerin amacına ulaştığının en hoş ifadesidir.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.