• Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika haberleri… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dikkat çeken açıklama… Yeni müjdeyi cuma günü Zonguldak’tan duyuracak

Son dakika haberleri… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dikkat çeken açıklama… Yeni müjdeyi cuma günü Zonguldak’tan duyuracak

ABONE OL
Haziran 1, 2021 22:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

MASKESİZ GÜNLER NE SÜRE BAŞLAYACAK?

Umulan, maske uzaklık hijyen. 3 başlık laf konusu. Sosyal mesafe maske siklet arz ediyor. Sosyal mesafede gündemimizde yerini koruduğu süre arada mesafe korunması halinde maskeden de kaçabilmek, maskeden de kurtulmak olası olur. Bu da bağlı 1,5 metreydi. Buna dikkat edildiği vakit kurtulmak muhtemel. Fakat sosyal uzaklık şart. Bakanımız kısa zaman sonradan bununla ilgili açıklamayı yapacak. Bunu dünde kendisi açıklamasını yaptı. Biz de toplantılarda arkadaşlarımızla onu konuşuyoruz. 1,5 metre mesafeyi koruduğumuz takdirde, maskeyi çıkarabiliyoruz. Lakin buna uyarı etmeliyiz. Gerçekte yaş itibariyle ihtiyar insanlarımız var. Onlarda bundan önemli manada sıkılıyorlar. Onlara adalet vermemek muhtemel değil. Yarın bende bundan nedeniyle tenkit alabilirim. 3 başlığa dikkat edeceğiz. Sosyal mesafeye uyarı edersek maskesiz devam edebiliriz. Ciddi manada aşımız geliyor. Aşılarımızın gelişiyle birlikte 50-55 yaş üstüne de yoğun bir şekilde yapmaya başlayacağız. Aşılarla birlikte önemli manada korunma sürecini tıbben de olmuş olacağız. Ben 3 aşımı oldum, bir de antikor yükseldi mi yükselmedi mi bununla ilgili adımı attım

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Ben derhal detaya girersem, Cumhur İttikakı’ndaki ortağımıza yanlış yapmış olurum. Tüzük çalışması yapan ekiple bizim heyetimiz, 128 madde üzerinde oturup çalışma yapacak. Çalışmadan sonra çıkarılması gereken, ilave edilmesi gereken ne gibi maddeler vardır bunu konuşacağız. Hazır dediğimiz anda Devlet Bey’e çalışmamızı takdim edeceğiz. Hem Devlet Bey’in bize yollayacağı çalışmaya bakacağız. Bu çalışmaları yapan arkadaşlarımız içinde sosyologlar, psikologlar, tarihçiler tümü var. Bunlarla birlikte ortak bir egzersiz yürütmek istiyoruz. Onun için az kalsın tüzük bilim kurulu oluşturma içerisine girdik. Bu konuyla ilgili olarak da en geniş anlamda uzlaşı sağlayalım. Bunun neticesinde meydana gelen hazırlığımızı Cumhur İttifakı’na sağlayalım.

‘MİLLETİMİZ KOALİSYONLAR DÖNEMİNE DÖNMEYİ İSTEMİYOR’

Halk Müziği İttifakı neyi neyle yapacak? Kimi kimle bir araya getirecek? Hazırlayacakları tüzük metni, nasıl ortaya çıkacak düşündürücüdür.
Millilik olmayacak, yerlilik olmayacak. Dağdaki PKK’lıyla mı ulusal anayasa yapacaksınız? Bu milletin anayasası dediğiniz zaman bunun bir defa ulusal, yerli bulgusu olması durum. Bunu da zaten çalışmalar esnasında bakmak muhtemel olacak. Çözüm çalışmalarını yaptığımız süre bunların uzantılarıyla o çalışmalarda birlikte olduk. Milletin dertleriyle bir arada almak var ya da değil. Bunların yapacakları çalışmadan rahatsız değiliz, varsın yapsınlar. Parlamenter demokrasi dendiği vakit bundan böyle bizim için mazi oldu. Ahali için de mazi oldu. Bu dönemleri yaşayan, AK Parti’yi kimsesiz iktidara getiren milletimiz oldu. O süre şu anki mevcut sistem yoktu. Halkımız %34 küsürle bizi Parlamentoya yolladı. Tek başımıza iktidar olduk. Kim vardı parlamentoda CHP vardı. Çok başarılı adımlar atarken, o dönem içerisinde biz süreci rahatlıkla işlettik. Bir sonraki seçimde de parlamenter sistemle gittik. Lakin bizim oyumuz tekrar arttı. 2 parti değil 3, 4 parti oldu. Ama biz yeniden açık ara önde olduk. Şimdi tekrar çok öbür yere gidiyor. Ne oldu, Türkiye çok partili sistemden verim alamıyor. Koalisyonlar dönemine dönmeyi milletimiz asla istemiyor. “Kurtulduk bundan, başımızı belaya sokmayın” diyor.

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğandan dikkat çeken açıklama... Yeni müjdeyi cuma günü Zonguldaktan duyuracak

‘KORONAVİRÜS SALGININDA HIZLI KARARLAR ALABİLDİK’

Sağlıkta, adalette, ulaşımda attığımız adımlarla Türkiye değişim süreci yaşadı. Türkiye’nin 26 havaalanı vardı 57 havalimanına çıktı. Bu tabi Türkiye’nin rahatlık düzeyinin yükseldiğinin alametidir. Biz bunu fazla partili dönemde yapmadık, tersine AK Parti iktidarıyla yaptık. Şu Anda Cumhur İttifakı’yla biz öyle bir sistem kuralım ancak gelişmiş ülkelerin sistemini kullanalım. Uluslararasında süratli ve etkili kararlar alma kabiliyetini kazanmış oldu. Yeni sistem sayesinde koronavirüs salgınında çabuk kararlar alabildik. İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’nın içinde bin 8 odalı hastaneyi kurduk. Bu hastanede 5 dakikada uçak inecek, odaya gelecek, ameliyat haneleriyle her şeyiyle . Sancaktepe’ye de hastane yaptık. 45 günde biz bunları yaptık. Tüm tıbbi en ileri teknoloji neyse onların hepsi var. Buraların bir özelliği de şu: Tüm cihazlara varıncaya dek en ileri teknolojiyle tümü var. Aynı teknoloji Atatürk Havalimanı’ndaki hastanede de var. Çam ve Sakura Hastanesini Japonya başbakanıyla açtık. ABD’de en büyük hastane Cleveland’dadır. Bize yakışan nedir onu da geçmektir. Onu da geçtik. Derhal onlar buraların metini duyuyorlar. Buraları gezdikten sonra “biz geri kalmışız” diyorlar.

‘DOKTOR AÇIĞIMIZI KAPATMAYI HEDEFLİYORUZ’

Şu an daha biz büyük şehirlerimizde tamamını gerçekleştiriyoruz. Tüm şehirlerimizde bu hastaneler olacak fakat tüm ülkeyi kucaklamış olalım. İlk hastaneyi Yozgat’ta yapmıştık. şu anda bu büyük kasaba hastanelerimiz yapımları çabuk bir şekilde devam ediyor. Çam ve Sakura içerisinde bambaşka bir yere sahip. Ankara’yı bir düşünün, Ankara’daki şehir hastanemiz olmamış olmasaydı. Orta Anadolu’da korona döneminde bir çok açığımızı gideremezdik. Bilkent’teki bu hastane çoğu sorunumuzu çözmemize vesile oldu. Hemen orası sona ermek üzere. İnşallah bu sene sonunda onu da açacağız. Bunlara sorarsanız Ankara’nın kasap olduğunu zannederler. Burası Başkent yakışan neyse onu yapacaksınız. İstanbul’da saydıklarım haricen bir büyük kasaba hastanesi de orada yapıyoruz. Proje hazır, ihalesini yapıp orayı da yapacağız. Rabbim bağlı ki hastane kapısına düşürmesin, eksikliğini de vermesin. Bizim önemli manada hekim açığımızı azaltmamız lazım. Maalesef, geçenlerde hekim arkadaşımız bıçaklanarak yaralandı. Kendisini aradım. 2 yıl kalmış bilirkişi olmasına çare ettiği hasta gelip kendisini bıçaklıyor. Bu hekim açığımızı kapatmamız içinde tıp okullarına büyük iş düşüyor. Her siyasi partinin kendine ait hedefleri vardır. Bizim de hedefimiz bu. Parlamenter sistemi biz geride bıraktık. Biz şu anda yeni bir şeyler söylemenin hedefi gayreti içerisindeyiz.

‘ALT YAPIYA SIKLET VERMEYE DEVAM EDİYORUZ’

128 milyar dolar nereye gitti? Merkez Bankası’nın parasının nereye gittiği sorulur mu? Bunlar hesap kitaptan anlamazlar. Bu kadar alıştırma, daha aşağı yapı, geçirdiğimiz depremler. ‘Bu harcamaları nereden yaptınız?’ diye soran oldu mu? Malatya, Elazığ, İzmir depremleri… Buralara parayı nasıl buluyorsunuz diye soruyorlar mı? Daha Aşağı yapısı olmayan bir ülkenin üst yapısı tekrar tekrar korkutma altındadır. Türkiye altyapısı çürük bir ülke konumunda. Altyapıya tartı vermeye devam ediyoruz, çünkü hayatımızı özgüvenli bir şekilde sürdürelim.

MUHALEFETTE CUMHURBAŞKANI ADAYI TARTIŞMALARI

Bizim sahada böyle bir ağız dalaşı adım değil. Cumhur İttifakı olarak partimizin içinde karar belirlenmiş. Öbür tarafta MHP’de de Bahçeli bu konuda kararlarını başından itibaren açıkladı. Bizim bu dayanışmamız kararlı bir şekilde yürüyor. Can Sıkıntısı öteki tarafta. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar, bizi ilgilendirmiyor. 

‘KİMSE TÜRKİYE’Yİ KÖŞEYE SIKIŞTIRAMAZ’

Özellikle ön hazırlıklarımızı yaptık. Kendisi ile yapacağımız görüşmede, Türkiye-ABD ilişkileri niçin gerilim safhasında soracağız. Sizden önce demokratlarla çalıştık. Fakat böyle bir görünüm olmadı. Bush’la çalıştık, Obama ile çalıştık ama bunların hiçbiriyle böyle bir gerilim yaşamadık. Arkasında Trump ile çalıştık ve hiçbir gerilim yaşamadık. Tersine telefon görüşmesinde huzurluyduk, rahattık. Şu toplantıda buluşuruz gibi bu konuşmaları yürüttük. Ast Biden ile bu görüşmeler böyle olmadı. Acilen NATO zirvesinde görüşeceğiz. Şimdi bu gerilimin sebebi ne. Sözde Ermeni soykırımı. Bundan Böyle bıktık ya. Senin bütün işin bitti de Ermenilerin avukatlığına mı soyunuyorsun? Bırak bu işi tarihçiler, hukukçular çalışsın. şimdi ortada herhangi bir şey söz konusu değilken, kalkıyorsunuz bunu gündeme getiriyorsunuz. Yıllar geçti, Minsk 3’lüsü olarak bir Azerbaycan sorununu çözemediler. Yıllar geçti. En sonunda Azerbaycan kendi göbeğini kendi kesti. Burada hiç alakası olmayan Türkiye’yi böyle bir konunun içine niye atarsın? Yerine Getirmek istediğin bir şey var, NATO’da bir ortağın olarak gel bu işi çalışmaları yaptırtalım ondan daha sonra konuşalım. Böyle bir şey yapmayın soykırım diye atacaksın önümüze karar vereceksin. Senden önce ABD’li yöneticiler bu işi bilmiyordu. Lakin hiçbiri bu sözleri kullanmadı. Biz buna üzülüyoruz. Bunlara biz alıştık. Her Zaman bu nesil şeyleri yaparlar. Sağdan soldan dolaşmaya çalışırlar. Türkiye bunlara alışkın. Türkiye bir kasaba devleti değildir, kimse köşeye sıkıştıramaz. Avrupa’da dinç görünen devletlerin hiçbiri NATO’daki görevlerini Türkiye gibi yerine getirmiyor. Bundan Böyle yeni bir Türkiye var.

‘TÜRKİYE’NİN İÇİNDE OLDUĞU NATO GÜÇLÜDÜR’

ABD kuşkusuz bunları görmezden geliyor. Kendilerine defalarca yazılarla belirtmemize karşın, ABD “Hayır biz ne dediysek odur” diyerek yoluna devam ediyor. Brüksel’de NATO zirvesinde bu konuyu gündeme getirmek işlerine gelmeyebilir ama biz ne söylenmesi icabında söyleriz. YPG/PKK konusunda da kalktılar, ABD’de davetli ettiler. Görsel olarak kendilerine hepsini anlattık. FETÖ’yü görsel olarak anlatmamıza karşın, “Yok böylece değil, böyledir” diyorlar. Bunun bir her birine FETÖ ile mücadele, bir tanesi YPG ile mücadeledir.
YPG’nin PKK ile ilişkilerin belgelerle ispat ettik. Buna karşın “ilişkisi yoktur” diyorlar. Bizim müttefikimiz ise bizim yanımızda mı yer alacak, teröristlerin yanında mı yer alacak? Maalesef teröristlerin yanına yer alıyorlar. Trump göreve geldiğinde, binlerce TIR Kuzey Suriye sınırına geldi. Bunları terör kamplarına yerleştirdiler. Bütün bu tabanca, mühimmatları bu teröristler kullanıyor.  Bütün bu petrol kuyularını o teröristlere kullanım imkanı verdiler. Daha Sonra, “Bu petrol nitelikli petrol değil” diyerek savunmaya kalkıştılar. Terör örgütü finansal noktadaki imkanları buradan elde ediyor. Pentagon 850 milyon dolar bütçesinde YPG’ye ayrılan para. Destekleri resmen devam ediyor. Şimdi Biden döneminde de bu terör örgütüne destekler devam ediyor, devam edecek. ABD’den bir yayınlama grubu geldi, bu konuları konuştuk. Adamlar “haklısınız” dediler. Adalet veriyorlar. NATO’daki ortaklarımızın Türkiye’ye bakışını orada ister istemez sorgulamamız lüzumlu. Biz bugün eğer ilk 5 ülke hangisi dense bunun bir her birine Türkiye’dir. Kim ne derse desin. Türkiye TSK olarak biz güçlüyüz. Bu konuda Türkiye’nin içinde olduğu NATO güçlüdür. Stoltenberg bunu aralıksız söylüyor. S-400 konusu gündeme geldiğinde de Stoltenberg, “Biz hiçbir müttefikimizin kullandığı silaha karışmayız” açıklamasında bulunmuştu. Biz eğer S-400’ü aldıysak durup dururken almadık. Buna ihtiyacımız olduğu için aldık. Bu sonradan gündemden yavaşça düştü. Bunun yanında Türkiye’nin kendini koruma hakkı yok mudur.

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Erdoğandan dikkat çeken açıklama... Yeni müjdeyi cuma günü Zonguldaktan duyuracak

‘MACRON’UN SURİYE’DE LİBYA’DA KİMLERLE İŞ TUTUĞUNU BİLİYORUZ’

Kıbrıs’ın AB içerisinde Kıbrıs ile ayrışma sürecini bilmez. Bunların içerisinde hiçbirisi bu ayrışma nasıl oldu, görüşmeleri nasıl oldu? Hiçbirini bilmez. Bunu haberdar olan tek lider var benim. Şöyle oldu desek Miçotakis bile bilmez. Bir birey var ancak AB’den o Avrupa Birliği adına katılmıştı. O sağ olsun gittiği yeniden açıklamıştır. Biz bu çalışmaların hepsini yaşadık, gördük. Hepsini önlerine koyacağız. Bu toplantıdan sonra Rumlar ve Yunanlılar masadan çekiliyordu. Annan, “Hayır masadan çekilemezsiniz” dedi. O toplantıdan daha sonra halk oylaması var. Kıbrıs’ta yapılan referandumdan daha sonra Kuzey’de evet çıktı. sonra gidip Güney’i AB’ye aldılar Kıbrıs’ı dışarıya bıraktılar. Kuzey Kıbrıs’a ödemeleri gereken paralar vardılar yerine getirmediler. Kıbrıs’ın etrafındaki tüm doğalgaz yataklarla ilgili hakkınız var mı yok mu? Onda bile buradan gidin diyecekler. Macron, ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti’ dedi. NATO herhalde bu söz için hesaba çekmesi gerekir. Macron’un da Suriye’de ve Libya’da kimlerle meslek tuttuğunu biz iyi biliyoruz.

‘CUMA BİR GÜNÜ MÜJDE AÇIKLAYACAĞIZ’

Emrindeki Bayraktar devletin bir kurumu değil. Yalnızca devletle bilhassa bu nesil talepler geldiğinde müsade konusunda bir takım görüşmeler yaparlar. Çünkü Türkiye’ye kim hasımdır değildir. Ona tarafından mülâkat yaparlar ve adım atarlar. Bu etabın 2 yönü bitti. Birinci etabı İHA’ydı, ikinci etabı SİHA’ydı. Hemen üçüncü bir üçgenin taban olmayan kenarı var, Akıncı. O da en enerjik olanı. derhal ondan fazla SİHA ve İHA’yı pazara sürüyorlar. Polonya NATO ülkesi olarak bu alımı yapmakla, Bayraktar bu ürünleriyle NATO piyasasına girmiş oluyor. İmzalar atılmış bulunuyor. Kalkıp Türkiye’den nasıl SİHA alıyorsunuz diyebilirler. Lakin Duda bunu çok beğendi. Ast 24 SİHA için imzalar atıldı. Önemli bir adım olmanın ötesinde kendi segmentinde fazla fazla başarılı. Bu başarısını da Libya’da Azerbaycan’da gösterdi. Türkiye bundan böyle bu mühimmatı üretiyor. Mühimmatı devletin kendi kurumları üretiyor. Her yönüyle her tarafta vaziyette. Orada açılışını yapacağız. Cuma günü Zonguldak’ta bir müjde açıklayacağız. Zonguldak’ta Uzun Mehmet Camii’nin açılışını yapacağız. Oradan da Kanuni sondaj gemimizle bağlantımızı kuracağız. Oradan açıklamamızı yapacağız. Filyos Limanı’nın açılışını yapacağız. Bir diğer şey de benzer gün başlangıç platformu içerisinde yeni modern maske fabrikasının da açılışını yapacağız. Türkiye yatmıyor, Türkiye çalışıyor, AK Parti çalışıyor.

TÜRKİYE-MISIR İLİŞKİLERİNDE SON DURUM

Bizim için Mısır dünün bir ülkesi yok. Türkiye ve Mısır halklarının tarihten gelen gönül ve kader birlikleri var. Devletler arası ilişkilerimiz bu temelde ilerliyor. Başlayan görüşmeler genişleyerek devam ediyor. Mısır’la Libya’dan Doğu Akdeniz’e değin geniş işbirliğimiz bulunuyor. Biz bakanlarımıza görüşmelerimizi yapabilirsiniz diyoruz. Ticari alanda işi ilerletmemiz lazım. Kazan kazan esasına kadar münasebetlerimizi ilerletmektedir. Bu çalışmalarımız benzer şekilde devam ediyoruz. Bu şart Körfez ülkeleriyle de yapılmaktadır. Bizim Mısır halkıyla olan ilişkimiz Yunan Darı halkıyla ilişkilendirilemez. Bunu Yunanlı öbür alır biz ayrı alırız. Ben Mısır halkını iyi bilirim. Bağlantılarımızın kültürel yönü fazla fazla bağlantılıdır.

‘MAHMUR’U KANDİL DEĞIN ÖNEMSİYORUZ’

Yaklaşık 40 yıldır bölücü terör örgütüyle çaba var. Bir vakit önce terörü topraklarımızda karşılamış, daha sonra yerinde müdahale etme adımı atmıştık. Bunda fazla ciddi başarılar sağladık. Çift Kandil var. Birincisi İran, ikincisi Irak. İkinci Kandil hedefe konuldu. Bunları önemli manada korku sardı. Iraklı kardeşlerimize, “Bu işi hakkıyla yapın, yapmayacaksanız biz gelip vuracağız” dedik. Terörle mücadelede bekleyen bir Türkiye yok, arayan bulan yok eden bir Türkiye gerçeği var. Gaz Lambası bataklığı da katiyen mikrobu yaymayacak ve bu kararlılıktaki Türkiye’yi göreceklerdir. Türkiye Cumhuriyeti, komşularının sınırlarına saygılıdır. İlk kez söyleyeceğim. Mahmur meselesini de artık Kandil dek önemsiyoruz. Çünkü Mahmur, Gaz Lambası’in kuluçka yuvasıdır. Biz bunun üzerine gitmezsek, bu kuluçka yuvası sürekli üretmeye devam edecektir. BM temizlemezse biz temizleriz. Bu işin diğer yolu değil. Kandil’e sadece Diyarbakır’daki çocuklar da gönderilmiyor ancak. Bundan Böyle bunu nereye kadar sabredeceğiz. Teröristler için bundan böyle hiçbir yer tehlikesiz değil. Terör örgütünün blöf yapmak istendiği gençlere aramak istiyorum; Gelin Türkiye’ye sığının. Türkiye’nin daima kapıları açıktır.

ABD’Lİ CEO’LARLA GÖRÜŞME

Görüşmeyi yaptığımız 30 civarında şirketti. adeta hepsinin Türkiye’de yatırımları var. 20-30 sene Türkiye’de olan firmalar var. Uçak firmalarından tutun, Pepsi’ye varana kadar birçok işyeri var. Bu konuda buluşmaya katıldılar ve adımlarını Amazon gibi daha da atmak üstünde durdular. Biz de “Kapımız açık, yatırım takviye ofisimiz emrinizde. Bizde size her türlü desteği vermeye hazırız” dedik. Uzun bir röportaj oldu. Bu görüşmenin devamını da koronadan daha sonra kendileri de ABD’de yapılmasını istediler

‘YIL SONUNA KADAR DESTEK 104 MİLYARI BULACAK’

Dün akşam zaten bütün ilave tedbirlerin paketini açıkladık . Salgın döneminde insanlarımızın güvenliğini, işini aşını karşılamak için devletimiz her şeyi seferber etti. Bu dönemde yardım yıl sonunda 104 milyar lirayı bulacak. Diyorlar ancak esnafa ne yaptınız? Esnafımıza 1 milyon 200 bin esnaf bu destekten yararlandı. Bunlar tümü bu desteğin, sosyal destek programları 7 milyon haneye dağıtılmış defalar nakit yardımları gerçekleştirdik. Bu ödemelerin tutarı Haziran sonunda 181 miyar liraya ulaşacaktır. Mesela yaklaşık 400 bin firmanın 8 milyon vatandaşımızın faydalandığı uygun maliyetli kredilerin tutarı 315 milyar lirayı aştı. Bunu millet bankaları veriyor. Tarım kredi kooperatiflerin ücret ve sigortalarını erteledik. Borçlarını her tarafta yapılandırdık. Bunları biz yaptık. Ama nankörlüğün boyutu yok. 2021 yılı için bu yükselme zinde bir açılış oldu. Her Zaman söylerler ya vatandaşın cebine ne girdi? Siyasetin içinde olmasan bunlara cevap veririm de. Bunlar kalıbının adamları değil. Bu yılın ilk çeyreğinde Avrupa’nın en seri gelişen ülkesi biz olduk. Bu da Türkiye’nin nereye gittiğini gösteriyor. Öncü göstergeler yılın 2. çeyreğinde de kuvvetli bir büyüme olacağını ortaya koyuyor. Bugün Merkez Bankası başkanıyla görüştüm. Bizim faizleri düşürmemiz şart. Onun içinde Ağustos-Temmuz aylarını bulacağız ancak faiz düşmeye başlasın. Biz faizleri yatırımların, maliyetlerin üstünden kaldırırsak, orada da bir rahatlama dönemine gireceğiz. Tüm mesele maliyet faizden o yükü kaldırmaktır.

‘TURİZMDE BİR HAREKETLENME GÖRÜYORUM’

şu anda da yatırım artıyor. İstihdam artıyor. Bu işsizliği aşağıda çekecek. Mevsimsel işsizliği ortadan kaldıran da turizmdir. Kültür Bakanı Almanya ve Rusya’da görüşmeler yaptı. Şimdi Brüksel’de Boris’le görüşmem olacak. Bunların yanına daha fazla turist hangi ülkelerden geliyorsa onları sıkıştırıp görüşmeler yapacağım. Turizmde İnşallah bir hareketlenme görüyorum. Rusya, Almanya olsun bütün buralardan olumlu sinyaller alıyoruz. Bu aralar yerli turizmle bağlantılar başladı. Karnelerle alakalı işlem 18’inde başlayacak. Daha sonrada turizm artacaktır.

TAKSİM CAMİİ’NİN AÇILIŞI

Tarihçesine baktığımız vakit Taksim Camii’nin yapımında kimlerin ismi yoktur ki. Merhum Vehbi Koç’un, Demirel’in, Hasan Paşa’nın Mehdi Sungur Paşa’nın. Bütün bunların gayretleri emekleri var. Şuanda aklıma gelmeyen birçok isimler söz konusu. Orada cami diye bir şey yoktu zaten. Küçücük mescit diyelim. Yağmur çamur demeden gazeteler seriliyor, sıkışılarak yapılıyor. Ben Kasımpaşa çocuğuyum. Oralar benim her an gözlerimin önünde olan yerlerdi. Özellikle sur yapıya Altan Elmas kardeşlere şahsım namına teşekkür ediyorum. Onlar müsaade ederseniz biz yapalım. Böyle bir şeye talip oldunuz, peki siz yapın. Mimar oldukları için işe çok farklı girdiler. Çok dikkatle çalıştılar. Bu müthiş eseri kısa zamanda bitirdiler ve bütün İslam dünyasına milletimize kazandırmış oldular.

MARMARA DENİZİ’NDE SALYA İSTİLASI

Bu konuda bizim de yapmamız gereken işler var. Fakat tüm Belediyelerin, bilhassa kıyıları olan belediyelerin yapması gereken manâlı işler var. Ilk Olarak İstanbul Büyükşehir belediyesi, burada paslaşarak yapmamız gereken işler olabilir. Ergene’de göreve ilk geldiğimiz günden bu yanlamasına çok araştırmalar yaptık. Fakat şu anda bir şeylere benziyor. Fakat CHP’li Belediyeler olduğu için atık suları temizlemiyorlar. Hemen Hemen suyun kendi nevi şahsından da kaynaklanan, oradaki gelen atıklar da var. şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın çalışmaları var. Üniversitelerle ortak çalışmalara girdiler. Bunu çözeceğiz. İstanbul Belediyesi’nin eline bırakamayız. Antalya’ya gidiyorsunuz orada da var. Muğla’ya gidiyorsunuz orada da var. Bunların hepsi bir yerde ülkemizin sorunu. Kalkıp da bu belediyenin şu belediyenin sorunudur diyemeyiz. İmkanları yoktur. Fakat biz bu işi eninde sonunda halledeceğiz.

KANAL İSTANBUL

Süreç yaklaşık 11-12 yıldır ilerliyor. O günden bu güne işleyen süreç. Şu lahza oradaki zat bu işleri kavrayamamış. Bu işler için çılgın divane almak lüzumlu. Benim ortaokul çağım, Kasımpaşa’dan Fatih’e gidişim. Oradan sandala biner Fener’e geçerdik. Orada 3-4 tane gemi bağlıydı ve arasından geçerdik. O zamanlar yavaşça kara bağlamaya başlamıştı. Artık balçıklar yüzeye vurmaya başlamıştı. Böylece bir süre oldu ancak Eyüpsultan’ın karşı Halıcıoğlu karasal ayla gelmişti. Ben Belediye Başkanı oldum. Yaptığımız ilk meslek bu kara parçalarını temizlemek oldu. İSKİ’nni başına Veysel Bey’i getirmiştim. Egzersiz başlattı. Bu karaparçalarının tek çözümü vardı. Bazı üniversiteler burayı yüklemek lazım dedi. Ama bizim derdimiz burayı temizleyip, meydana çıkan çamuru buradan alarak göndermek. Hakikaten bir Türk firması bu işe talip oldu ve anlaştık. Pompaj sistemi ile oradaki balçığı, Alibeyköy’de taşocağına pompaj sistemiyle gönderdik. Oraya gönderiliyor, tülbent gibi bir uygulamadan su geri geliyor, çamur orada kalıyor. Yaklaşık 600 metrekarelik bir oyun alanı yaptık. Vialand denilen yer. Ve bu bir çevrecilik eseridir. Sayın Başkanın orayı görmesi gerekli. Bunu nasıl yaptılar? O Haliç kokmuyordu. Fakat yeni yönetim geldi kokmaya başladı. Haziran ayının sonunda Kanal İstanbul için birincil köprünün temellerini atıyoruz. Çünkü 6 tane köprü yapılacak. Ardındaki 5 köprü temeli daha atılacak. İSKİ’nin deprase edilecek borularının çalışmaları yapılacak. Ben size bir müjde daha vericem. Bu kanalın 2 kadar 250 bin konut, bu şehir içinde şehir oluşacak. 200 bilim adamıyla çalışmaları yürüttük. Bu çalışmaların neticesinde kültürel değerlerin korunmasına karşın bir rapor istedik. Yerli tanıdık olmayan burada dinç bir adımı atalım dedik.

‘BÖYLE SALDIRMAKLA BİR ŞEY ÜRETİLMEZ’

Onların hayatı bu. Sorsanıza bunlara köşenizde, sizin karanlık da olsa bir eseriniz var mı? Şuanda bu yapılan eserler 1: Bu yapılan konutlardan geri dönüşüm edinmek üzere olanak sağlanabilir mi? Sağlanır. Bu müteahhitlik firmaları diyecekler ama bu konutlardan elde edeceğimiz gelirle bunu yapımını üstleneceğiz. Biz kaynakların yapılandırılmasından yanayız. Hemen biz Marmaray’ı yaptık dimi. Denizin altından gidiyor. Benzer hoşgörüyle yaptık. Avrasya’yı da böylece yaptık. Fakat bunların kafası basmaz. Yok böyle bir araştırma. Ben ekonomistim. Kaynak üretmek nasıl olur. Böyle saldırmakla bir şey üretilmez. Bir yol yap. Biz geldiğimizde 23,5 milyar dolar borç vardı. 2013’TE IMF’ye bütün borçları ödedik ve ilişkimizi kestik.

HAYVAN HAKLARI KORUMA KANUNU

Bu yasa ile ilgili olarak arkadaşlarımızın yoğun bir çalışması oldu. Bu işi bir yere dek Arzu Hanım yürüttü. acilen da iş Meclisimizde ayrıntı kanunlaşma aşamasında yürüyor. ara sıra TV ekranlarında öyle sahneler görülüyor fakat insan yıkıma uğruyor. Diyelim biz de 15-16 tane var. Nereden kaynaklanıyor. Gittiğimiz çoğu yerde bana hediye ediliyor. Bana armağan edilince ya bakıma alacağım ya armağan edeceğim. Geçen hafta merkez yürütme kurulunda görüştük. Bundan Böyle bu işi hızlandıralım diye. İnşallah başaracağız. Sevilmeyecek gibi yok. Bazen bu pitbull cinsi köpekler ürkütüyor.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.