Son dakika koronavirüs aşısı kısırlık yapar mı Prof Dr Mehmet Ceyhandan koronavirüs aşısında kısırlık iddiasına net cevap
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika: koronavirüs aşısı kısırlık yapar mı? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan koronavirüs aşısında kısırlık iddiasına net cevap!

Son dakika: koronavirüs aşısı kısırlık yapar mı? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan koronavirüs aşısında kısırlık iddiasına net cevap!

ABONE OL
Haziran 4, 2021 08:49
Son dakika koronavirüs aşısı kısırlık yapar mı Prof Dr Mehmet Ceyhandan koronavirüs aşısında kısırlık iddiasına net cevap
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin Kovid-19 salgınıyla çaba kapsamında başlattığı aşılama süreci tez devam ediyor. Bu işlem, Kovid-19 aşılarıyla ilgili o kadar çok soru ve cevabın kamuoyunda tartışılmasına neden oluyor.

Prof. Dr. Ceyhan, aşıların uzun vadede dağıtılmış ast etkileri olabileceği yönündeki iddiaları ve Kovid-19 aşılarıyla ilgili merak edilenleri, AA muhabirine değerlendirdi.

Geliştirilen bütün aşıların, uygulanan bölgede kızarıklık, sertleşme, şişme, vücutta ateş reaksiyonu, kırgınlık, kas ağrısı gibi en fazla 2-3 gün sürecek ast etkilerinin gözlemlenebildiğini aktaran Ceyhan, başkaca uzun süreli bağlı etkisinin olmasının mümkün olmadığını, çok küçük bir olanak dahi olsa bu durumda aşının insanlara uygulanamayacağını söyledi.

Bu iddia çok konuşulmuştu.. Prof. Dr. Unutmaz yanıtladı Korona aşısı kısırlık mı yapıyor

Bu bahis çok konuşulmuştu.. Prof. Dr. Unutmaz yanıtladı! Korona aşısı kısırlık mı yapıyor?

“ÇOK CİDDİ BİR ALT ETKİ İZLEME SİSTEMİ VAR”

Ceyhan, ilaçlardaki bağlı etkilerin belirlenmiş ölçüde olduğunu ancak aşılarda, ilaçlardan öbür bir yaklaşımın benimsendiğini belirterek, şöyle konuştu:

class=’cf’>

“İlacı hastaya veriyorsunuz. Yani birey zaten hasta ve o hastalıktan muhakkak oranda hasar görecek. Dolayısıyla ilacın bazı zararlarını göze alıp, kişinin hastalığından daha eksik zararlıysa hastaya verebiliyorsunuz oysa aşıyı dinç insanlara yapıyorsunuz. Hastalığı olmayan birini hasta edebilecek minik bir ast tesir veya ölüme, kansere ya da kısırlığa yol açabilecek bir ast etki aşılarda katiyen kabul edilemez. En minik bir olasılık zeka olsa bu aşının geliştirilip insanlara uygulanması olası değil.”

Tüm ülkelerin aşıların uygulanmasına karar veren danışma kurulları olduğunu ve aşıların bu kurullardan geçerek, değişik değerlendirmeler sonucunda vatandaşlara uygulandığını anlatan Ceyhan, “Bilhassa Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Durumu Bakanlığında fazla önemli bir alt etki izleme sistemi vardır. Bunda en küçük bir alt etki gözlemlense bildirilir, değerlendirilir, onu peşine düşüp takip eden bir de bilimsel komite vardır. O komite da aşıyla ilgili olabilecek emrindeki etkiler neyse onu peşine düşüp takip eder. Yani bu devingen bir süreçtir.” dedi.

21

BionTechten sevindiren haber: Aşının sırrı T hücresi yanıtı... Etkinliği uzun sürecek

BionTech’ten sevindiren haber: Aşının sırrı ‘T hücresi yanıtı’… Etkinliği uzun sürecek!

“HÜCRENİN İÇİNE GİRMEDİĞİ İÇİN GİDİP DNA’YI DEĞİŞTİRME ŞANSI YOK”

Prof. Dr. Ceyhan, mRNA aşılarının uzun süreli yan etkileri olabileceği ve “DNA’yı değiştirebileceği” yönünde bazı iddiaların gündeme geldiğini ama bunun olası olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

class=’cf’>

“Bu RNA çekirdeğin dışına çıkıyor. Sonradan, şu anda aşıda kullanılan mRNA’ya dönüyor ve hücrenin içerisindeki protein sentez bölgesini uyarıyor. sonradan onun yapısına uygun şekilde protein sentezleniyor. Bu yeni bir teknoloji yok, yıllarca uygulanıyor. Zaten o yüzden aşı bu dek kısa şekilde geliştirildi. Bu RNA, vücutta en fazla 3 gün kalabiliyor, daha sonra vücuttan atılıyor. Hatta bu yüzden kansere karşı geliştirilen aşıda başarılı olunamadı, vücutta fazla kısa zaman kalabildiği için o vakit, o proteini için yetmedi. Şu Anda burada bir virüs, enfeksiyon söz konusu olduğu için burada uygulanabiliyor. Ayrıca hücrenin içine girmediği için gidip DNA’yı değişiklik şansı yok. Yani uzun süreli yan etkisi olacağı yönündeki iddialar ayrıntılarıyla bilimsel dayanaktan uzakta.”

class=’cf’>

SinoVac’ın ise ölü bir aşı olduğuna dikkat çekici eden Ceyhan, bu nedenle kısa süreli yan etkilerinin daha eksik gözlemlenebildiğini ve etkisinin de daha düşük olduğunu kaydetti.

19

CNN TÜRK canlı yayınında çarpıcı sözler Kurtulanların bir kısmı yarım insan

CNN TÜRK canlı yayınında çarpıcı sözler! ‘Kurtulanların bir kısmı yarım insan’

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, kamuoyunda aşının kısırlık yapabileceği yönünde de bazı iddialar dolaştığına yeniden bunun da bilimsel dayanaktan iyice mahrum olduğuna dikkati çekerek, “Bir kişiyi aşıyla kısır yapabilseydiniz, fazla yoğun doğum kontrolü göstermek isteyen ülkeler var. Bu ülkeler, çocukluk dönemi aşılarına bunu verirdi ve çok bakımlı nüfus kontrolü sağlardı. Böyle bir şey hiçbir aşıda olası değil, pek kolay da yok.” diye konuştu.

class=’cf’>

Aşı olmakta belirsiz kalan kişilere aşı olmalarını tavsiye eden Ceyhan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Olgu sayılarımız hala yüksek. Herkesin kendisini koruması lazım. bundan başka yüzde 70-75 aşılamaya ulaşırsak salgın bitecek zaten. BioNTech biraz daha bağışıklığı artırıyor deniliyor ama çok da uzun vakit korunmamız gerekmeyebilir. Yani üçüncü dozdan falan bahsediliyor lakin onun gerekip gerekmediği daha kesin yok. Bunu, birkaç ay daha sonra daha bakımlı konuşuruz. Onun için herkes hangi aşıyı buluyorsa bir lahza önce onu olsun.”

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.