Son dakika Libyayla kritik imzalar atıldı Erdoğandan ilk açıklama

Son dakika: Libya’yla kritik imzalar atıldı! Erdoğan’dan ilk açıklama

ABONE OL
Nisan 12, 2021 18:08
Son dakika Libyayla kritik imzalar atıldı Erdoğandan ilk açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

‘KADER BİRLİĞİ YAPTIK’

Ulusal birlik hükümeti Başbakanı, ve mümtaz bakanlarını Ankara’da misafir etmekten büyük bahtiyarlık duyuyorum. Kendilerine her tarafta güzel geldiniz diyorum. Bu ziyaretim ülkelerimize şanslı olmasını niyaz ediyorum. Tüm İslam aleminin Ramazan ayını tebrik ediyorum. Görüşmemizde, dayanışmamızı ve işbirliğimizi daha ileriye nakliye arzumuzu onaylama ettik. 2 arkadaş kardeş halk olarak bekalarımız ve ay yıldızlarımız için yüzyıllardır felek birliği yaptık. Gazi Mustafa Kemal’in, Enver Bey’in nice kahramanlarımızın kutlu mücadelelerini sonucunda bugünlere gelebildik.

‘DARBECİLER YANINDA SAF TUTANLAR KATLİAMLARA ORTAK OLMUŞLARDIR’

Türkiye, doğusu batısı kuzeyi ve güneyiyle tüm Libya’yı muhabbetle kucaklamaktadır. her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Trablus’a yönelik saldırıların önemli boyuta ulaştığı dönemde Libyalı kardeşlerimizin yardımına koştuk. Libya’nın uluslararası çağrısına bir tek Türkiye koşmuştur. Darbecilerin işlediği suçlar bir bir ortaya çıktı. Toplu mezarlar, işgal döneminin canlı şahitleridir. Darbecilerin yanına saf tutanlar bu katliamlara iki tarafli olmuşlardır. Libya’ya verdiğimiz takviye, Trablus’un düşmesini önlemiş ve ateşkesi sağlamıştır. Tüm bu çabalar sonucunda Milli Birlik Hükümeti kurulabilmiştir. Kurumların ve silahlı kuvvetlerin birleştirilmesi zaruridir. Libyalı kardeşlerimizin daha iyi şartlarda yaşaması için kamu hizmetleri geliştirilmelidir.

‘TÜRKİYE, LİBYA’YA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEKTİR’

Gayri yasal aktörlere arkadaki çıkararak, Libya’da çıkar elde etme hedeflerinin artık bitmesini istiyoruz. Bugün bu husustaki kararlığımızı her yerde teyit ettik. Görüşmelerimizde ilk kez yatırımlar olmak üzere, ikili ticaret ve ekonomimizi güçlendirecek adımlar üzerinde durduk. Türkiye, sağlam kurumsal yapısı ve güçlü özel sektörüyle Libya’nın altyapı üstyapısına her türlü desteği verecektir. Yarın Başbakan’ın meslek adamlarıyla yapacağı toplantıda bu konular etraflıca değerlendirilecektir. sırası gelmişken corona belasının yaygın şekilde devam ettiği sürede yarın 150 bin doz aşıyı da kendilerine teslim edeceğiz. Bingazi’deki konsolosluğumuz, şartlar olgunlaştığında yeniden faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Bu amaçla Trablus’taki bir salgın hastanesini işleteceğiz. Libya, savaş felaket ve istikrarsızlıkla anılan bir ülke olamaz, olmamalıdır. Libya’da safere dışarı giden yolu açan aziz şehitlerimizi bir kez daha yadediyorum.

Libya Millî Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’nin açıklamalarından satır başları:

Bugünkü toplantımız iki kardeş arasında son derece önemliydi. Bizler bütün komşu ve arkadaş ülkelerle reel anlamda stratejik ilişkiyi tesis etme arzusu içindeyiz. Bilhassa Türkiye ile bunu yapma arzusu içindeyiz. Biraz önceki toplantıda, Libya’nın güvenliği, istikrarı, egemenliği toprak bütünlüğü konularına aksan yaptık. Libya’ya saygı ülkelerle yaptığımız işbirliğine dayanmaktadır. Bizler her türlü terör eylemlerine karşısında mücadelemizi sürdürecek, yasa dışı göç yönünde çabalarımızı arttıracağız.

‘TÜRK ŞİRKETLERİN LİBYA’YA GELMESİNİ BEKİYORUZ’

İki ülke arasındaki karma idareli kurul toplantısının en kısa sürede yapılması içerisindeyiz. Libya kalkınma konusunda birçok proje yapacaktır. Türk şirketlerinin bu projeler için gelmesini bekliyoruz. çok değerli Cumhurbaşkanı ve basın mensupları, bizler ekonomi enerji için ilişkilerini geliştirme çabası içerisindeyiz. Karşilikli sağlık işbirliği konularını da ele aldık. Bizler bütün ülkelerle stratejik işbirliği, bilhassa bunu Türkiye ile sağlamaktayız.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.