Son dakika Marmara Denizi böyle kirleniyor Bursada korkutan görüntü Katran gibi
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Son dakika: Marmara Denizi böyle kirleniyor! Bursa’da korkutan görüntü… Katran gibi

Son dakika: Marmara Denizi böyle kirleniyor! Bursa’da korkutan görüntü… Katran gibi

ABONE OL
Haziran 4, 2021 11:56
Son dakika Marmara Denizi böyle kirleniyor Bursada korkutan görüntü Katran gibi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uludağ ’dan doğup, ovadaki birçok nehir ve Susurluk Çayı ile birleşerek, Karacabey ’den Marmara Denizi ’ne dökülen Nilüfer Çayı, evsel, sanayi ve tarım atıkları nedeniyle siyaha boyandı. Havzasında çoğu sanayi bölgesinin bulunduğu çayda, kirlilik sebebiyle canlı yaşamı ve bölgedeki tarım ve hayvancılık olumsuz etkilendi. Bölgede yaşayan vatandaşlar ve doğaseverler, yarın kutlanacak olan Dünya Çevre Günü öncesi nehrin kirletilmesine tepki gösterdi.

DOĞADER Başkanı Sedat Güler, Uludağ’dan çıkıp, 200 kilometreden artı yol kat ederek Marmara Denizi’ne dökülen Nilüfer Çayı’ndaki tehlikeyi yıllar önce gördüklerini söyledi. Bursa’da, doğa savunucularıyla birçok kitlesel eylem yaptıklarını bildiren Güler, hazırladıkları raporları o dönemin yöneticilerin verdiklerine ifade etti. Güler, şöyle konuştu:

21

Deniz salyası sonrasında Marmara ’nın tükenişi Ölü deniz haline geldi Çok az vakti var

Deniz salyası ardından Marmara ’nın tükenişi! ‘Ölü deniz haline geldi! Çok eksik vakti var’

“Nilüfer Çayı’ndan hemen akıcı su Uludağ’dan gelen su yok. Bu su, yol baştan başa sanayi atıklarının kimyasalları ile kirletilen gider haline dönüştü. Nilüfer Çayı bunun en başlıca örneği. İçerisinde hiçbir canlı yaşamıyor. Köylüler, göstermek için ellerini suya sokunca bere oluyor. Bu kimyasal su denize gitmeden müsilajı artıran etken haline geldi. Nilüfer Çayı bunun belirgin bir örneği. Bursa’daki derelerin çoğunluğu denize dökülürken kirletiliyor. Marmara Denizi, Marmara Bölgesi ’nin foseptik çukuru haline döndü. Sorunun çözümü, uygun bertaraf etmek. Eski temizleme tesislerini modernleştirmek. Bu yapılamıyorsa eskiyen tesisleri kapatmak gerekiyor. Bunlar gerçekleşirse, Marmara Denizi, ekolojik sistem içerisinde yıllar sonra eski haline gelebilir.”

class=’cf’>

Son dakika: Marmara Denizi böyle kirleniyor Bursada korkutan görüntü... Katran gibi

‘BU SUDA HİÇBİR CANLI YAŞAMIYOR’

Karacabey Boğazı ’nda yer alan kırsal Şanslı Mahallesi ’nde yaşamış Orhan Durmaz ise, “Bursa ’nın bütün evsel, sanayi ve kimyasal atıkları bu suyun içinde. Bu suda hayat sıfır, hiçbir canlı yaşamıyor. Nilüfer Çayı, Çapraz Çayı ’yla birleşerek Karacabey Longoz Ormanları ’na oradan da Marmara Denizi ’ne dökülüyor. Bu pislik Marmara Denizi ’ne gidiyor ve deniz salyası olarak dönüyor” dedi.

Son dakika: Marmara Denizi böyle kirleniyor Bursada korkutan görüntü... Katran gibi

‘KATRAN GİBİ MARMARA DENİZİ ’NE AKIYOR’

Bölge mahallelerde tarım ve hayvancılığın esas geçimini sağlama kaynağı olduğunu söyleyen Hayırlar Mahallesi muhtar azası İsmail Aydemir ise, “Biz bu dereyle arazimizi suluyorduk oysa şu an arazi sulama işi bitti. Bu suyun bu değin lekeli olmasının nedeni, çiftliklerdeki pisliklerin arıtılmadan buraya salınmasıdır. Bu da direkt Marmara Denizi ’ne giden lekeli bir su. Bunun 30 metre ilerisinde bir içme suyu kuyumuz var, suyu 80 metre aşağıdan alıyoruz. Bu akarsuyun kirliliğinden dolayı bizim içme suyumuzun kokusu ve tadı da değişti. Bu kirlilik insanlara da hasar veriyor artık” diye konuştu.

class=’cf’>

Deniz salyasından kurtulmanın yolu var ‘Amerika ’yı yeniden keşfetmeyeceğiz ’

Deniz salyasından kurtulmanın yolu var! ‘Amerika ’yı bitmiş keşfetmeyeceğiz ’

Nilüfer Çayı ’nda canlı yaşamın bittiğini öne süren Aydemir, kirli suyun Marmara Denizi ’ndeki canlı yaşamı da olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi. Aydemir, “Bölgedeki akarsuların kirliliği Marmara Denizi ’nde toplanıyor. Nilüfer Çayı, Uludağ ’ın kar suyuydu, en temiz suyumuz oydu. Biz oradan içme suyu alırdık. Acilen bırakın içme suyunu, elinizde bere varsa suya elinizi soktuktan sonra yara kapanmıyor, mikrop kapıyor. Bursa sanayisinin tüm atıklarının verildiği bir dere, zift gibi Marmara Denizi ’ne akıyor, suda bir canlı bile yaşamıyor, suyun vasfı bitti” diye konuştu.

class=’cf’>

Son dakika: Marmara Denizi böyle kirleniyor Bursada korkutan görüntü... Katran gibi

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.