X
Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu… “Bu kadardır zamandır içiyoruz, bir şey olmadı”
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu… “Bu kadardır zamandır içiyoruz, bir şey olmadı”

Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu… “Bu kadardır zamandır içiyoruz, bir şey olmadı”

ABONE OL
Haziran 8, 2021 09:39
Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu… “Bu kadardır zamandır içiyoruz, bir şey olmadı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yiyeceklerde insan sağlığını tehlikeye atacak hileler yapıldığını çoğu kez duyuyoruz. Ekmekten yumurtaya, zeytinyağından süte öyle fazla üründe rastlanan bu risk insan sağlığını tehlikeye atıyor. Geçtiğimiz haftalarda ise çiğ süte çamaşır suyu katılması gündeme geldi. Duyanları hayrete düşüren bu aldanma karşı uzmanlar da dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu. Yapılan tek aldatma de bununla kalmıyor natürel. 

Yeteri dek önemsenmeyen ve insan sağlığının hiçe sayıldığı uygulamaların amacını uzmanlara sorduk: Süte niçin çamaşır suyu katılıyor? Çamaşır suyu gibi zehirli bir madde içeren süt içen kişiler bunu nasıl anlamıyor?

Yiyecek Mühendisi Ebru Akdağ, “Çiğ süt doğası gereği dürüst koşullarda saklanmadığında çabucak bozulmaya yatkındır. Birçok cadde sütü veya siparişle ham süt satanlar bu koşulları sağlayacak daha aşağı yapıları ya da bilgileri olmadığı için sütün bozulmasını alıkoymak amacıyla süte çamaşır suyu veya hidrojen peroksit gibi insanlarda sağlık riski yaratan kimyasallar koyarlar. Yani hedef ayrıntılarıyla maddesel çıkar” diyor.

Ankara Üniversitesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barbaros Özer, “Çamaşır suyu süte katılması durumunda, ham sütte bulunan ve sütün bozulmasına yol açan mikroorganizmaları öldürülmesini ve dolayısıyla ham sütün kesilmeden daha uzun vakit korunmasını sağlar. Fakat süte veya herhangi bir gıdaya katılması elbette yasaktır ve tehlikelidir.”

class=’cf’>

  • Ham süte neden çamaşır suyu katılıyor?
  • Süte katılan katkı maddelerini nasıl anlayabiliriz?
  • Ham süte katılan katkı maddeleri insan sağlığı açısından ne gibi tehlikeler barındırıyor?
  • Süte katılan çamaşır suyunun etkisi neden anında anlaşılmıyor?

Çiğ süte katılan çamaşır suyuna dair merak edilenleri ve uyarı edilmesi gerekenleri uzmanlar hurriyet.com.tr okurları için cevapladı.

ÇAMAŞIR SUYUNU HERHANGİ BİR GIDAYA KATMAK TEHLİKELİ

Çiğ sütte maruz kaldığımız hilelerden biri de çamaşır suyu katkısı. Peki süte niçin çamaşır suyu katılıyor?

Prof. Dr. Barbaros Özer: Çamaşır suyu bileşiminde ağartıcı ve mikroorganizmalara karşı etkili kimyasalları içermektedir. Esas işlevi oksidasyon aracılığıyla mikroorganizmalar ile savaşmak ve renkte ağarmalara niçin olmaktır. Süte ya da herhangi bir gıdaya katılması muhakkak yasaktır ve tehlikelidir. Süte katılması durumunda ham sütte yer alan ve sütün bozulmasına yol açan mikroorganizmaları öldürülmesini ve dolayısıyla çiğ sütün kesilmeden daha uzun vakit korunmasını sağlar.

Süt üretiminde temel ilke sütün dinç hayvandan sağılması, el değmeden, kapalı sistemler aracılığı ile ve çabuk toplama tanklarına aktarılarak 4 derece ve altına kadar soğutulmasıdır. Ancak ne eyvah ancak, ülkemizde üretilen sütün adeta yarısı (takvim 9-10 milyon ton) herhangi bir denetim ve denetim mekanizmasına dahil değildir. Bazı denetimsiz süt üretimlerinde ham sütün kesilmeden satışı ve dağıtımının yapılabilmesi için bazı hilelerin yapıldığı da bilinmektedir. Bu amaçla, soda külü, hidrojen peroksit, çamaşır suyu gibi kimyasalların süte katılması söz konusu olabilmektedir.

class=’cf’>

Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu… “Bu kadardır zamandır içiyoruz, bir şey olmadı”

Süte katılan tehlikeli katkı maddeleri kaynatma ile gideriliyor mu?

Prof. Dr. Barbaros Özer: Kaynatma işlemi ile çamaşır suyu bileşiminde bulunan kimyasallarda kısmi bir dağılma meydana gelmektedir. Ancak bu şart çamaşır suyu katılan sütü kimyasal riskler açısından güvenli hale getirmemektedir. Kaynatma ile meydana gelen dağılma ürünlerinin de risk teşkil ettiği unutulmamalıdır.

Ebru Akdağ: Ham süt duruma tarafından en tehlikeli gıdalardandır ve içerisine çamaşır suyu gibi kimyasallar katıldıysa kaynatarak kurtulmak çözüm olmayacaktır. Buradaki tek tehlike içine katılan kimyasallar da yok. Eğer hayvan antibiyotik ile tedavi edilmiş ise sütte antibiyotik kalıntısı olabilir. Ayrıca hayvanın memesinden gelebilecek zararlı mikroorganizmalar da çiğ sütte doğal olarak bulunur. Bunların arasında ısıya dirençli mikroorganizmalar varsa kaynatarak kurtulmak olası değildir.

class=’cf’>

ANINDA ETKİ GÖSTERMEMESİ GÜVENLİ KILMAZ

Ham süte katılan katkı maddeleri insan sağlığı açısından ne gibi tehlikeler barındırıyor?

Prof. Dr. Barbaros Özer: Ham süte herhangi bir kimyasal madde ilavesi yasal olarak muhtemel değildir. Bu yasaklama uzun yıllara dayalı tehlike değerlendirmeleri sonucunda alınmıştır ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de geçerlidir. Ham süte ek edilen koruyucu amaçlı katkı maddelerinin tüketicilerde hemencecik bir etki göstermemesi o ürünü güvenli kılmaz. Birikimli tesir olarak tanımlanan ve düşük düzeylerde bile olsa insan vücudunda birikme olasılığı yer alan kimyasalların uzun vadede insan sağlığını korkutma edeceği açıktır. O nedenle, muhakkak çiğ süte katkı maddesi ilave edilmemesi gerekmektedir. Çamaşır suyu okside edici niteliği ile ağartıcı bir maddedir. Okside edici maddelerin çiğ sütte mikroorganizmalar üzerinde yarattığı etkilerin benzerini insan vücudunda da gerçekleştirme olasılığı bulunmaktadır.

class=’cf’>

Ebru Akdağ: Üretici fena niyetli olmasa bile kontrolü dışındaki kirlenmeler dolayısıyla ham süt tüketimi tehlikeli olabilir. Bu önemli afiyet riskleri dolayısıyla tüketime karşın ham süt satışı ABD ’nin 20 eyaletinde yasaktır. Rahatsızlık Yoklama ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine tarafından; ABD’de 1987’den 2010’a değin olan dönemde, ham süt ve ham süt ürünleri tüketimi nedeniyle en düşük 133 salgın yaşanmış. Bu salgınlar 2 bin 659 hastalığa, 269 hastaneye yatışa, 3 ölüme, 6 ölü doğuma ve 2 düşüğe neden olmuş. Salgın ve rahatsızlık vakalarının sayısı olasılıkla raporlamanın zayıflığı dolayısıyla tahminlerden daha da yüksektir.

class=’cf’>

Süte katılan katkı maddelerini nasıl anlayabiliriz?

Prof. Dr. Barbaros Özer: Süte ilave edilen katkı maddesi maddelerinin anlaşılması son derece güçtür. Başvuru Formu dozları düşük olduğundan koku ve renkte herhangi bir başkalaşım gözlenmesi muhtemel değildir. Ama, zaman zaman sokak sütlerinden yapılan ev tipi yoğurtlarda yoğurtlaşmanın geç olduğu ve suyunu bırakan yoğurt elde edildiği görülmektedir. Bu alıcı kimyasallar süt proteinlerinde de oksidasyona niçin olduğundan yoğurt oluşumunda bu tip sorunların oluşmasına yol açabilirler. Dolayısıyla, ev tipi yoğurt üretimlerinde bu sorunlar ile karşılaşılması durumunda kimyasal madde ilave edildiği şüphesi akılda tutulmalıdır. Bunun yanına süte su katılmasının ve süt yağının alınması da benzer olumsuzluklara yol açabildiği unutulmamalıdır.

Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu… “Bu kadardır zamandır içiyoruz, bir şey olmadı”

YAVAŞ YAVAŞ ZEHİRLİYOR

Çiğ süt alırken nelere uyarı etmeliyiz?

Prof. Dr. Barbaros Özer: Konuya gıda güvenliği penceresinden bakıldığında çiğ süt alımının riskler içerdiği açıktır. hiç kuşkusuz tüm cadde sütleri ve çiğ sütler benzer hilelere maruz kalmıyor oysa hileli çiğ sütü anlama konusunda tüketicilerin bir seçeneğinin olmaması tehlike olmak yerine ham sütü almamayı gerekli kılıyor. Buna karşın çiğ sütten sözünden dönmek istemeyen tüketiciler için tek önerim 2017 yılında yürürlüğe giren Ham Sütün Halka Arzına dair mevzuat hükümlerine yerinde çiğ süt üretimi ve satışı yapan işletmelerden satın almalarıdır. Çiğ sütü satın aldıktan sonradan takriben 15 dakika kaynatmakta yarar bulunmaktadır. bununla birlikte, kontrolsüz koşullarda kaynatma işlemi ile sütün besin değerinde kayıplar olacağı gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Bu kayıpların düzeyi endüstriyel pastörize sütler ile karşılaştırılmayacak dek yüksektir.

Çamaşır suyundan çok eksik içmek hatta koklamak bile büyük zararlar verirken, süte katılan ne vakit güvenli olmayan hal alıyor?

Ebru Akdağ: Aldığımız arz ve yoğunluk dolayısıyla derhal hasta etmez ya da öldürmez. Ancak zamanla vücutta birikir ve bize zarar verir. Hemencecik etkisi görülmediği için çoğu ham süt tüketicisi, “Bu dek zamandır içiyoruz bir şey olmadı, o halde riskli değil” gibi hatalı bir çıkarımlar yapıyor. Halbuki ağır ağır zehirlendiğinin farkına varmıyor. İleride bir hastalıkla yüzleştiğinde ise kimsenin aklına geriye dönüp yıllardan beri tükettiği kontrolsüz ham sütü suçlamak gelmiyor.

Prof. Dr. Barbaros Özer Çiğ süte ilave edilen çamaşır suyu ve sanki kimyasalların insan vücuduna verebileceği zarar hemen olan değil orta ve uzun vadelidir. O nedenle bu alıcı sütleri tükettikten sonra herhangi bir hastalık hissedilmemesi o sütleri tehlikesiz ve dinç kılmaya yetmez. Kontrol aşağı üretilen süt oranı AB ’de ortalama yüzde 97 iken ülkemizde bu oran yüzde 50 düzeyindedir. 

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.