X
Taksim’deki çarşaf tartışması çok konuşulmuştu! Flaş gelişme

Taksim’deki çarşaf tartışması çok konuşulmuştu! Flaş gelişme

ABONE OL
Haziran 7, 2021 09:10
Taksim’deki çarşaf tartışması çok konuşulmuştu! Flaş gelişme
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taksim İstiklal Caddesi’nde bir bayan ile çarşaf giyen üç genç aralarında 13 Mart günü çarşaf tartışması yaşamış, kavga sosyal medyanın da gündemine oturmuştu. Çarşafın kanunen yasaklanmış olduğunu iddia eden kadın ile çarşaflı genç kızların, “Özgürlük bir ülkede yaşıyoruz” sözleri üzerine, “Fazla özgürüz lakin çarşaf yasak kızım. Siz gerici misiniz?” demişti. Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu kadar soruşturma başlatıldı. Soruşturma zarfında tartışma yaşayan 21 yaşındaki Selva B., 20 yaşındaki Açlık B. ile 16 yaşındaki Amine H.’nin ifadeleri alındı. Kızlar yanlarına bir kadının geldiğini, “Türk müsünüz, Arap mısınız? Bu ülkede kara çarşaf yasak. Sizi burada kabul etmiyoruz. Siz gericisiniz. Ben Atatürk’ün son nesliyim. Gidin namaz vakti namazınızı kılın pis Araplar” biçiminde sözler sarf ettiğini ve davacı olduklarını belirtti.

“PİŞMANIM”

class=’cf’>

Sözleri sarf ettiği belirlenen 78 yaşındaki Emel C., durum günü kızlara “Türk müsünüz?” diye sorduğunu, kendilerinin Türk olduklarını söylemesi üstüne siyah çarşaf giymeleri nedeniyle bazı sözler sarf ettiğini anlatıp, “Niçin bu şekilde giyindiklerini sordum, yaptığımın hatalı olduğunu anladım. Pişmanım” ifadelerini kullandı.

ASLİYE CANICE MAHKEMESİNDE YARGILANACAK

Savcılıkça hazırlanan iddianamede, şüpheli Emel C.’nin dini inanç ve kanaat hürriyetine sahip olan kızlara yönelik onları inançlarından dolayı kınadığı, suçladığı, inançları gereği giymiş oldukları kıyafet ile ilgili İstiklal Caddesi gibi kalabalık bir yerde rencide edici söylemlerde bulunduğu anlatıldı. Eylemin gerçekleşmiş olduğu yer itibarıyla ulus güvenliği açısından yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı gibi, halkın belli bir kesimine karşısında düşmanca tavırlar gösterilmesine niçin olan Emel C.’nin halkı kin ve nefrete kışkırtma ettiği belirtildi. Emel C.’nin 1 yıl 3 aydan 5 sene 4 aya dek hapsi istendi. Dava, İstanbul Asliye Cinayet Mahkemesinde görülecek.

Taksimdeki çarşaf tartışması sosyal medyanın gündemine oturdu

Taksim’deki çarşaf tartışması sosyal medyanın gündemine oturdu

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.