X
Taliban, kontrolünde olmayan son vilayet Pencşir’i de ele geçirdi

Taliban, kontrolünde olmayan son vilayet Pencşir’i de ele geçirdi

Afganistan'da Taliban'a karşı direnişin son kalesi olarak gösterilen Pencşir vilayetinde kontrolün Taliban'a geçtiği iddia edildi. Taliban güçleri, başkent Kabil'de havaya ateş açarak kutlama yaptı.

ABONE OL
Eylül 6, 2021 19:05
Taliban, kontrolünde olmayan son vilayet Pencşir’i de ele geçirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afganistan’da yönetimin el değiştirmesinin ardından başlayan çalkantılı süreç devam ediyor. Taliban, Afganistan’da tam hakimiyet için son kale Pencşir’i kuşatmıştı.KONTROL ELE GEÇİRİLDİGelen son dakika haberine göre; Kabil’in 150 km kuzeydoğusunda bulunan ve Taliban kuvvetleri ile direnişçiler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı Pençşir vilayetinin, Taliban’ın kontrolüne geçtiği öne sürüldü. Böylece Taliban Afganistan genelinde tam hakimiyet sağladı. TALİBAN, KUTLAMA YAPIYORTaliban’ın Pencşir vilayetinin Peryan ilçesini ele geçirdiği yönündeki bilgilerin ardından Taliban mensupları Kabil’de havaya ateş açarak kutlama yaptı. AHMED MESUD’UN TACİKİSTAN’A KAÇTIĞI İDDİA EDİLDİTaliban kaynakları, Pencşir’i ele geçirdiklerini ve ülkenin efsane komutanlarından Ahmet Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud’unPencşir’den Tacikistan’a kaçtığını iddia etti. Ahmed Mesud “PENCŞİR, İSLAM EMİRLİĞİ’NİN KONTROLÜ ALTINA GİRDİ”Öte yandan Taliban’dan konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Pencşir, İslam Emirliği’nin kontrolü altına girdi” ifadelerini kullandı.PENCŞİR’İN ÖNEMİPençşir, büyük çoğunluğu Taciklerden oluşan yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı bir vilayet olarak biliniyor. Dağlık ve engebeli arazisi nedeniyle askeri operasyonlar için zorlu bir hedef olarak tanımlanırken girişlerin dar bir geçitten gerçekleştirilmesi bölgeye giriş-çıkışları sınırlandırıyor. Vilayetin lideri milli savaş kahramanı Ahmet Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesut ile Taliban arasında görüşmeler gerçekleştirilmiş ancak sonuca varılamamıştı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.