X
TBMM Başkanı Şentop’tan AP’ye: Türkiye aleyhine konuşurken utanmaları gerekir
  • Özgür Haberci
  • Gündem
  • TBMM Başkanı Şentop’tan AP’ye: Türkiye aleyhine konuşurken utanmaları gerekir

TBMM Başkanı Şentop’tan AP’ye: Türkiye aleyhine konuşurken utanmaları gerekir

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:15
TBMM Başkanı Şentop’tan AP’ye: Türkiye aleyhine konuşurken utanmaları gerekir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda kabul edilen Suriye ihtilafına ilişkin kararı fazla şaşırtıcı bulmadıklarını belirterek, “Avrupa’da hala kendini düşünen ve yalnızca kendi çıkarlarını düşünen bir siyasetçi güruhu var.” dedi.

Meclis Başkanı Şentop, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen “Mebus ve Şair: Mehmet Akif Ersoy” sergisinin açılışının peşinde basın mensuplarının “Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda Suriye ihtilafının 10. Yılı vesilesiyle terör örgütü PKK’yı müttefik duyuru edip Türkiye’nin terör operasyonlarına karşın skandal sözleri için neler söylemek istersiniz?” sorusunu yanıtladı. 

Mustafa Şentop, bu kararı çok hayret verici bulmadıklarını belirterek, “Avrupa’da hala kendini düşünen ve sadece kendi çıkarlarını düşünen bir siyasetçi güruhu var. Onların, Türkiye’nin bu zaman içerisinde yaptıklarını anlatmamıza rağmen anlamakta güçlük çektiklerini görüyoruz. Böyle bir karar konusunda, ola ki içlerinde samimiyetle böyle düşünenler olsa bile haklı bulmuyorum. Lakin Türkiye’nin Suriye’deki iç savaş sebebiyle yaşayan olduklarını görerek bu nesil talimatlar yapmaktan utanmaları gerekir insanların.” dedi.

4 milyona yakın Suriyeliyi, iç savaştan ve çatışmalardan kaçan insanları Türkiye’nin senelerdir kendi topraklarında konuk ettiğini kaydeden Meclis Başkanı Şentop, bunu kimsesiz üstlendiğini ve onların kendi vatandaşlarına yapılan muameleden ayırt edilemez bir şekilde yaşamasını tedarik ettiğini belirtti.

Türkiye’nin, artık yönetilemeyen devlet haline gelen Suriye’deki istikrarsızlık, kontrolsüzlük sebebiyle kendisine karşın saldırıları önleme konusunda uluslararası hukuktan, Birleşik Milletler Anlaşması’ndan ve Suriye ile yapılan Adana Anlaşması’ndan kaynaklanan milletlerarası hukukun verdiği hakları ve yetkileri kullanarak sınır ötesi harekatlar gerçekleştirdiğini ifade eden Şentop sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası hukuka saygı denilince dünyada, Türkiye’den daha fazla milletlerarası hukuku gözeten bir diğer ülke görebilmek muhtemel değil. Suriye’de diğer ülkelerde var ne arıyorlar bilemiyorum. Avrupa Parlamentosunda bulunan bir takım ülkelerin askerleri var Suriye’de. Onlar ne iş yapıyorlar, ne arıyorlar? Milletlerarası hukukun hangi hükümlerine göre oradalar?  bunu sormak lazım.”

Burada önemli bir nokta daha var diyen Şentop, “Natürel Türkiye’ye karşı kötü niyetle, suiniyetle hareket eden Avrupalı siyasetçiler var, tekrar tekrar olmuştur ama siyaset, siyasetçiler, talimatlar, kurumsal kararlar realiteden, gerçeklikten koptuğu süre yavaşça etkisini de kaybetmeye başlar. Ben hukukçuyum hukukta kişilerin hukuki ehliyetine bakmak için realite sorulur, ‘Bugün nedir günlerden?’ tarih, vesaire gibi hususlar sorulur. Eğer bunun farkında olan değilse o süre kendisine vasi devir edilir, onun yoluyla yasal operasyon yapabilirler. Siyasette de öyledir. Siyasetçi ve siyasetçiler realiteden kopmaya başladıkları vakit siyasi işlem ehliyetlerini, karar ehliyetlerini ağır ağır kaybetmeye başlarlar. Ben bunu daha önce Strazburg’ta bir toplantıda da ifade etmiştim Fransız muhataplarımıza o süre. Yani ‘Niye etkin değilsiniz Orta Doğu’da, Suriye’de, orada, burada?’ Sebebi bu, realiteden, gerçeklikten koptuğunuz vakit hiç kimse sizin görüşlerinize, kararlarınıza haysiyet etmez. Bu bakımdan Avrupa’nın siyasetçilerinin, bu kararları alan siyasetçilerin bencil olduklarını biliyoruz, yalnızca kendi çıkarlarını düşünen ırk olduklarını biliyoruz fakat kendi ülkelerini temsil etmeleri hasebiyle de gerçeklikten bu dek kopmalarının ileride daha vahim zararlar doğuracağını onlara andırmak isterim. Türkiye, milletlerarası hukuka hürmet ve sadakati bakımından dünyada bir numaralı ülkedir. Türkiye, Suriye’deki yaşanan olaylardan en çok etkilenen lakin orada yaşamış, oradan kaçan, çatışmadan kaçan insanlara da en çok sahip çıkan ülkedir. 4 milyon mülteciyi Türkiye barındırıyor. Kim ne düşünürse düşünsün ama yalnızca bu olaydan nedeniyle Türkiye aleyhine konuşurken Suriye konusunda utanması gerekir.” değerlendirmesini yaptı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.