TBMM Başkanı Şentop’tan Keşmir halkıyla dayanışma mesajı

ABONE OL
Haziran 1, 2021 19:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesinin (EİTPA), “Yöresel Entegrasyon İçin Parlamenter Ortaklığın Desteklenmesi” başlıklı 2’nci Genel Konferansı ’na bulunma için Pakistan ’da bulunan TBMM Başkanı Şentop, başkent İslamabad ’daki Serena Otel’de Pakistan Ulusal Meclis Başkanı Asad Kayser ile bir araya geldi.

Pakistan Ulusal Meclisi Sekreterliğinden yapılan açıklamaya kadar, Kayser, Şentop ve beraberindeki heyetin ziyaretinin iki ülke aralarında var olan arkadaşlık ve iş birliğini artırmaya yönelik bir adım olarak nitelendirerek, tarihi ve kültürel yakınlıkların iki ülkeyi birbirlerine sonsuz bağlarla bağladığını kaydetti.

Şentop ise toplantıda yaptığı konuşmada, Pakistan ve Türkiye ’nin sahip oldukları coğrafi konum ve kaynakları dikkate alındığında, bunların yekununun küresel ve bölgesel şiddet merkezlerinde meydana gelebilecek kırılmalara tesir edebileceğini dile getirerek, “Bu çerçevede, karşılıklı değerlere sahip ülkelerimiz, üyesi bulunduğumuz milletlerarası parlamenter platformlarda istişareyi ve yakın meslek birliğini devam ettirmelidir.” diye konuştu.

Şentop, Pakistan’ın Güney Asya ’da diyalog ve müşterek güven tesis edebilmeye karşın gayretlerini takdir ettiklerini belirterek, “Türkiye olarak bu süreçte yanınızda olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

class=’cf’>

KIBRIS, FİLİSTİN VE KEŞMİR ÖNCELİKLİ MESELELER VURGUSU

Türkiye devletinin ve milletinin dün olduğu gibi bugün de Keşmir halkıyla dayanışma içinde olduğunu dile getiren Şentop, “Türkiye, Keşmir meselesinin Pakistan ve Hindistan aralarında diyalog aracılığıyla, ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararları temelinde ve Keşmirli kardeşlerimizin beklentileri gözetilerek çözüm bulmasını istemektedir.” diye konuştu.

Şentop, Kıbrıs, Filistin ve Keşmir meselelerinin Türkiye’nin uluslararası ilişkiler bağlamında öncelikli meseleleri olduğunu açıklama ederek, “Türkiye olarak, birbirinden uzakta yaşayan dost ve kardeş halkların insani ve yasal mücadelelerini yakından peşine düşüp takip ediyor ve katıldığımız bütün platformlarda desteğimizi en kuvvetli şekilde açıklama ediyoruz.” dedi.

“PAKİSTAN TÜRKİYE KARDEŞLİĞİ HAKİKİ KARDEŞLİKTİR”

class=’cf’>

Pakistan’da kendilerini evlerinde hissettiklerini gösteren Şentop, “İslam dünyasının bu güzel coğrafyasında, Asya kıtasının bizler için en özel randevulaşma noktasında arkadaşlık ve kardeşlik atmosferini kanımca müşahede ediyoruz. Türkiye ve Pakistan kardeşliği, tarihi hadiselerle pekişmiş hakiki bir kardeşliktir.” diye konuştu.

Şentop, iki ülke arasındaki ilişkilerin “şair-i azam” Muhammed İkbal ve Pakistan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Muhammed Ali Cinnah’tan miras kaldığını belirterek, “Türkiye, bağımsızlığını müteakiben Pakistan ’ı resmi olarak tanımış ve diplomatik ilişkilerini hemencecik tesis etmiştir.” ifadelerini kullandı.

class=’cf’>

Türk edebiyatının “dev şairi” Yahya Kemal Beyatlı’nın mart 1948 ’de itimat mektubunu Kaid-i Azam Muhammed Ali Cinnah ’a ibraz ederek büyükelçilik görevine başladığını anımsatan Şentop, “Bütün bu hadiseler esasen nesilden nesile aktarılarak aralıksız kardeşlik ilişkilerimizin tezahürüdür. Halklarımızın temsilcileri olan parlamentolarımız arasındaki ilişkilerin de müşterek meslek birliği ve diyalog yoluyla daha da geliştirilmesi iki taraflı hedefimizdir.” dedi.

İMZALANACAK PROTOKOL İLİŞKİLERİ KUVVETLENDİRECEK

class=’cf’>

Şentop, bu ziyaret sırasında parlamentolar arasındaki iş birliği zeminini daha da kuvvetlendirecek bir protokole de imza atacaklarını belirterek, “Bu protokolle inşallah parlamentolarımız arasındaki ilişkiler daha zenginleşecektir. İmzalayacağımız bu protokolle, parlamentolarımızı ilgilendiren her sahada ve her seviyede aramızdaki iletişim kanalları geliştirilecek, data ve tecrübe teatisi sağlanacaktır.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçen sene şubatta Pakistan ’ı ziyaret ettiğini anımsatan Şentop, laf konusu ziyaret sırasında “Altıncı Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın” gerçekleştirildiğini belirtti.

class=’cf’>

Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu ziyaretinde Pakistan Milli Meclisi ve Senatosu’nun karşılıklı oturumunda hitapta bulunduğunu, kısa vadeli menfaatlerin ve günlük hesapların Türkiye ve Pakistan ’ın ebedi ve ezeli kardeşliğinin önüne geçemeyeceğini vurguladığını hatırlattı.

TBMM İLE PAKİSTAN ULUSAL MECLİSİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Görüşmenin arkasından TBMM Başkanı Şentop ile Pakistan Ulusal Meclis Başkanı Kayser aralarında, parlamentolar arası iş birliği protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında TBMM ve Pakistan Milli Meclisi, iki ülke arasındaki parlamentolar arası meslek birliğini her alanda kurumsallaştırmak ve geliştirmek hedefiyle mutabık kaldı.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.