X
Toplam 539 parçadan oluşuyor: ‘Anamorfoz Atatürk Projesi’ne yoğun ilgi

Toplam 539 parçadan oluşuyor: ‘Anamorfoz Atatürk Projesi’ne yoğun ilgi

ABONE OL
Ağustos 25, 2021 14:16
Toplam 539 parçadan oluşuyor: ‘Anamorfoz Atatürk Projesi’ne yoğun ilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir doğal taş firması, Çekyalı Heykeltraş Patrik Prosko’nun üzerinde 3 ay çalıştığı ‘Anamorfoz Atatürk’ eserini, bu yıl 26’ncısı düzenlenen Marble İzmir Fuarı’nda sergiledi. Birçoğu o döneme ait olan toplam 539 parçadan oluşan eser, Atatürk’ün hayatını ve değerlerini simgeleyen objelerin birleşiminden oluşuyor. Kökeni Yunanca’dan gelen ‘Anamorfoz’un, yansıma ve perspektif üzerine kurulu bir sanat anlayışı olduğunu belirten doğal taş firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, ‘Prosko’ imzalı Atatürk projesinin, üç boyutlu enstalasyon olmasına rağmen doğru açıdan bakıldığında iki boyutlu bir sanat eseri olarak belirdiğini ifade etti.

Toplam 539 parçadan oluşuyor: Anamorfoz Atatürk Projesine yoğun ilgi

‘SANAT ESERİNE DÖNÜŞMESİ TAM ÜÇ AYI ALDI’

class=’cf’>

Doğal taşı tek başına bir sanat eseri olarak nitelendirdiklerini söyleyen Çetinkaya, Anamorfoz Atatürk Projesi’nin ortaya çıkış hikayesini anlatarak, “Eserlerinde bilime, sanata katkı sağlayan portreler yapan Patrik Prosko, Atatürk’ün hayatını ve dünyaya bakış açısını inceledi, Nutuk’u okudu ve birlikte sohbetlerimiz oldu. Şişli’deki Atatürk Müzesi ziyaretimizden de fazlasıyla etkilendi. Sonrasında parçaları toplamak için İstanbul’un birçok noktasında antikacıları ve eskici dükkanlarını gezdik. 93 farklı temadan toplamda 539 parçanın bir sanat eserine dönüşmesi, tam 3 ay aldı. Bugün üzerinde ciddi emek harcadığımız bu anlamlı eserin fuarın ilgi odağı olması bizim için çok büyük bir gurur kaynağı. Odağına sadece ticareti değil, markalaşmayı ve insanı koyan bir şirket olarak mutluluğumuzu kelimelerle tarif etmek zor” ifadelerini kullandı.

: İlginizi Çekebilir

  • Erdoğan: Artık hiçbir kesimin milletimize acı yaşatmasına izin vermeyeceğiz
  • Taliban vahşeti kamerada! Saniye saniye görüntüledi
  • Merkel giderayak bombayı patlattı! Flaş Taliban çağrısı

Canlı Borsa – Altın Fiyatları – Döviz Kurları için Bigpara

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.