X
Trakya ’da doya doya 10 adım…

Trakya ’da doya doya 10 adım…

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:16
Trakya ’da doya doya 10 adım…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saffet Emre Tonguç / Özgürlük Seyahat yazarı
Keşfe çıkın ÇATALCA

Bu ay yayımlanacak ‘İstanbul Hakkında Her Şey ’ kitabımda detaylarıyla bahsettiğim buluş noktalarından ilk durağınız İstanbul ’un Avrupa topraklarındaki en büyük ilçesi, Çatalca olsun. İnceğiz Mağaraları ’nı, su kemerlerini, Alaiye Şehitliği ’ni ve Mübadele Müzesi ’ni ziyaret edin. Günbatımına içten yüzyıllardır İstanbul ’un kapısı sayılan Silivri ’ye gidin. Kale ve surların olduğu Kale Park ’tan mükemmel manzaranın tadını çıkarın. İstanbul ’un içinde doğayla tazeleneceğiniz Grandma ’s Wonderland, konaklama için favorim. Hayvan dostu tesiste 7 oda var.

Trakya ’da doya doya 10 adım…

Ebru Erke / Özgürlük Ekler gastronomi yazarı
Her adımda başka tat TEKİRDAĞ

Tekirdağ ’a sabah saatlerinde ulaştıysanız Erdener tesislerine uğrayın ve ‘acılı ’ ile kahvaltı edin. Bir Trakya rotası köfte yemeden asla tamamlanmış sayılmaz. Tekirdağ ’daki tavsiyem sanayideki Sardunya Köfte Salonu. Kırklareli tarafında da Ahmetbey Köyü ’ndeki Bahar köftecisinin önünde lezzetini kanıtlayan bir kuyruk göreceksiniz. Süzülmüş Kardeşler peynircisinin bölgede birkaç yerde dükkânı var, uğrayıp beyazpeynir alabilirsiniz. Hem ana kapı yapraklarındaki salgıdan elde edilen şifalı ana kapı balından almayı da ihmal etmeyin.

Prof. Dr. Güney Çetin Gürkan / Trakya Üniversitesi
Yeşil ve mavi SAROS

Antikçağdaki adıyla Melas Kolpos… Bu benzersiz körfezi kuzey ve güney diye ayırarak gezmek gerekiyor. Kuzey tarafı Keşan seyahatiyle başlar. Gezmeye Keşan ’ın Gökçetepe sahilinden başlayabiliriz. Konaklanacaksa içinde bir tabiat parkı da var. Sahil kasabası ruhunu yaşamak isteyenler Erikli ’ye içten yol alabilir. Bu iki sahil arasında görmeden devretmek istemeyeceğiniz koylarda da soluklanabilirsiniz. Erikli Sahili ’nden sonra Balkanlar ’dan gelen akınları önlemek için yapılan Enez Kalesi ’ni ve Saros sahillerinden birini görmeden eve dönmeyin.

Gülçin Akyol / Trakya Gazetesi Sorumluluk Sahibi Yazıişleri Müdürü
Doğal bir oluşum DUPNİSA MAĞARASI

Dupnisa Mağarası Kırklareli ’nin Demirköy ilçesi, Sarpdere Köyü sınırlarında. Trakya ’nın turizme açılan birincil ve tek mağarası olan Dupnisa Türkiye-Bulgaristan sınırındaki Rezve Deresi ’nin Istranca Dağları ’nı derin vadilerle yardığı mükemmel bir bölgede. Birbirine emrindeki iki kat ve üç mağaradan oluşan Dupnisa ’nın damlataş oluşumları süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin tonlarına uzanıyor. Dev boyutlara ulaşan sarkıt, dikit, sütunlar ve damlataş havuzlarıyla hayranlık uyandıran bir yer.

Trakya ’da doya doya 10 adım…

Şener Urfa / Edirne Gazetesi Sorumluluk Sahibi Yazıişleri Müdürü
Tarihi yapılar EDİRNE

Osmanlı ’nın en manâlı kurumlarından ve sağlık-eğitim kompleksi olan Sultan II. Bayezid Külliyesi ’nde açılan Türkiye ’nin ilk imaret müzesinde, balmumu heykellerin yanı sıra dönemin mutfak ürünlerini görebilirsiniz. 8 bin 300 takvim geçmişe sahip kadim büyük kasaba Edirne ’yi fetheden Murat Hüdavendigâr; Edirne ’de aldığı eğitim, kültür ve felsefeyle İstanbul ’u fetheden Fatih Sultan Mehmet ve Aralık 1930 ’da Edirne ’de dört gece kalan Mustafa Kemal Atatürk ’ün hatıraları Şehir Halkı Müzesi ’nde sergileniyor.

Trakya ’da doya doya 10 adım…

Salih Tuna Karabey / Hayrabolu Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü
Zengin bir ekosistem İĞNEADA-LONGOZ ORMANLARI

Kırklareli, Demirköy ’e alt İğneada beldesi Saka Gölü mevkisindeki milli park, 2007 ’de kuruldu. 3 bin 155 hektarlık alana sahip parkın en cazibeli bölgesi İğneada longoz ormanları. Parkın sınırları oldukça geniş; Erikli, Saka ve Mert göllerini kapsıyor.
İSKİ buradaki Rezve Deresi ’nden borularla İstanbul ’a su taşıyor. Longozdaki taban suyu seviyesi bu nedenle korkutma aşağıda. Türünün son örneklerinden olan longoz ormanlarını kaybetmeden ziyaret edin.

Trakya ’da doya doya 10 adım…

Gurbet Gökçe / Edirne DHA Büro Şefi
UNESCO listesinde SELİMİYE CAMİSİ

Osmanlı İmparatorluğu ’na 88 sene başkentlik yapan Edirne ’nin en kayda değer simgesi Mimar Sinan ’ın ‘fayda eserim ’ dediği Selimiye Camisi. 2012 ’de UNESCO ’nun Dünya Kültür Mirası Listesi ’ne giren cami, büyük kasaba merkezine yaklaştıkça kademeli olarak büyüyen görkemli bir yapı. Caminin içine girdiğinizdeyse farklı bir hissiyata kapılacaksınız. Çünkü o devasa ihtişamına rağmen barındırdığı sükûnet, refah içinize işleyecek, bir daha da asla kaybolmayacak. Selimiye ’nin hemencecik yanı başında Osmanlı ’nın büyümesini temsilen yapılan Eski Cami de sizi bekliyor.

Trakya ’da doya doya 10 adım…

Burcu Gürtürk Kadak / Hürriyet Gezi gezgini
İstanbul ’a fazla yakın KIYIKÖY

Popülerliği her geçen gün gitgide artarak artan Kıyıköy, şöyle güzel koku gibi Karadeniz havası edinmek isteyenlerin memnun kalacağı; doğal güzellikleriyle ön plana meydana çıkan bir sahil kasabası… Kazan Nehir ve Kundura Nehir ’nin ortasına sabit olan kasaba, Kırklareli, Vize ’de. İstanbul ’a iki saatlik karayolu mesafesiyle günübirlik ziyaretler için de seçim edilebilir. Kıyıköy ’de dünyanın en eski taş oyma manastırlarından biri olan Avuç Içi Nikola Manastırı, aslen eski bir kilise olan Kıyıköy Camisi ve 6 ’ncı yüzyıl Bizans dönemine ait Kıyıköy Kalesi görülecek yerler.

Trakya ’da doya doya 10 adım…

İlkay Donancılar / Avrupa Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü
Eski bir Rum köyü UÇMAKDERE

Tekirdağ, Şarköy ’deki Uçmakdere Mahallesi doğal güzellikleri, kamp alanları, yamaç paraşütü pistleri ve pak deniziyle ölçülü olma arayanların tercihi. Kent merkezine 35 kilometre uzaklıkta, Ganos Dağı eteklerindeki Uçmakdere ’de doğayla baş başa yamaç paraşütü olabilmek büyük lüks olmasına karşın fiyatlar epeyce uygun. Uçmakdere ’de doğal güzelliklerin tadını çıkaran ziyaretçiler, restore edilen tarihi evleri de gezerek fotoğraf çektiriyor. Burada organik köy kahvaltısı mutlaka tadılmalı.

Yıldırım Güngör / Seyahat yazarı, dağcı
Çilek kokulu sokaklar HEDIYE KÖYÜ

Kırklareli ’nin en hoş, en çevreci ve en pak köyü. Istranca Dağları ’nın ortasında, müthiş bir doğanın içindeki köy, binlerce kitaplık üstelik kütüphaneye sahip. Yaz aylarında köyün girişindeki çilek bahçelerine gidip bol bol çilek yiyebilirsiniz. Köy sakinleri insana güveni ön plana çıkarmış.

Çilek satın edinmek isterseniz, tartıp parasını tarlanın başındaki kutuya bırakabilirsiniz. Köyde hemen şimdi konaklama seçeneği yok. Oysa Kırklareli konaklama açısından epeyce pozitif seçenek sunuyor. İstanbul ’dan yola çıktığınızda iki saat sonra köyde olabilirsiniz.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.