TÜBİTAK Başkanı Prof Dr Mandal Yerli ve milli gönüllü aranıyor

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal: Yerli ve milli gönüllü aranıyor

ABONE OL
Mayıs 5, 2021 04:42
TÜBİTAK Başkanı Prof Dr Mandal Yerli ve milli gönüllü aranıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyayı kasıp kavuran pandemiden en önemli çıkış yolu olarak toplumların aşılanması gösteriliyor. Türkiye de kendi korona aşısını geliştirmek için büyük uğraş sarf ediyor. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde de 7 aşı projesi yürütülüyor. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, projelerle ilgili şu bilgileri verdi:

“TÜBİTAK tarafından koordine edilen 7 aşı çalışmasından 3 parça başına daha ön planda. Bunlardan biri yakın zamanda yer alan virüs benzeri parçacık ve bunun en keskin özelliği de dünyada demin COVID-19 tedavisinde kullanılan bir VLP aşısı değil. Türkiye ’nin buradaki yeniliği sadece kendi ülkemiz için yok, dünya için de bir buluş noktasında ve bu da Dünya Sağlık Örgütü listesine girmiş durumda. VLP aşısının özelliği virüsün 4 proteinine aleyhinde geliştirilmesi. Dünyadaki diğer 4 VLP aşısından 3 ’ü sadece bir bölgesine karşın geliştirildi. Bizimkinin ise güvenilirliği ve etkisi noktasında koruma ve antikor oluşturma boyutu fazla yüksek. 1 ay içerisinde de İngiliz varyasyonuna karşısında tasarım anında yenilendi. Evre 1 çalışmalarında bu hafta sona ulaşılıyor. Bağlı etki olmadı. Bu da güzel bir gelişme.” 

AŞIMIZA GÜVENİN

class=’cf’>

Yerli aşıya güvenilirlik konusunda vatandaşları gönüllü olmaya misafir etme eden Prof. Dr. Mandal, şu çağrıyı yaptı: “Sürecin saydam yönetilmesi önemlidir. Bu aşı nedir? Bununla ilgili zorunlu bilgi var mı? Dünya Sağlık Örgütü ’nün listesinde yayınlanabilecek boyutta mı? Sayın Bakanımız ve ben kamuoyunda paylaşıyoruz. En önemli güven noktası aşama 1. En tehlikeli boyuttayken ve bu aşı hiç test edilmemişken biz gönüllü olduk. Veriler yeterince şeffaf paylaşıldığı sürece, ancak biz bunu yaptığımızı ve yapacağımızı söylüyoruz, aşılara güvenilmesini ve özellikle faz 2 aşamasında gönüllü olunmasını istiyoruz. Aşama 3 de tekrar gönüllülerimiz olacak inşallah. Dolayısıyla ben vatandaşlarımızı ülkemizde geliştirilen aşılarda gönüllü olmaya ağırlama ediyorum.”

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.