X
Tüm Türkiye’nin gündeminde! Deniz salyası için heyecanlandıran çalışma

Tüm Türkiye’nin gündeminde! Deniz salyası için heyecanlandıran çalışma

ABONE OL
Haziran 7, 2021 11:11
Tüm Türkiye’nin gündeminde! Deniz salyası için heyecanlandıran çalışma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin’in görevlendirmesi ve desteğiyle ellerindeki diğer projeleri bırakarak müsilaja karşın alıştırma başlattıklarını belirtti.

Daha önce de atık suyun arıtılması ve geri dönüşümü konusunda “reaktif oksijen türleri ve soğuk atmosferik plazmalar” üstünde çalışmalar gerçekleştirdiklerini açıklayan Şahin, “Geliştirdiğimiz teknolojiyle Marmara Denizinde oluşan müsilajın temizlenmesi, giderilmesi ve bertaraf edilmesiyle ilgili çalışmalara başladık. İlk etapta umut verici sonuçlar karşımıza çıktı.” dedi.

Denizlerde seferberlik

Denizlerde seferberlik

 

Tüm Türkiyenin gündeminde Deniz salyası için heyecanlandıran çalışma

Marmara Denizi’nden aldıkları su numunelerinde litre başına 0,8 milimetreküp oksijen ölçtüklerini, bu birimin 2 milimetreküpün altına düşmesinin yaşamsal faaliyetleri durdurduğunu anlatan Tecer, şu bilgileri verdi:

“Deniz salyasının deniz canlılarına verdiği en büyük problem, sudaki oksijeni tüketmesi ve atmosferden de oksijen kazanımını engellenmesidir. Derin denizler ve yüzeydeki canlılığın oksijen noksanlığı nedeniyle bitme noktasına gelmesine neden oluyor. Soğuk atmosferik plazmayla ürettiğimiz reaktif oksijenin deniz suyuna enjekte edilmesiyle çözüm olacak bir aşamaya geldik.

class=’cf’>

AK Partili Turan: TBMMde müsilaj araştırma komisyonu kuracağız

AK Partili Turan: TBMM’de müsilaj araştırma komisyonu kuracağız

Litre başına 0,8 miligram açılmış oksijene sahip deniz salyası örneğini içeren suyu çok kısa bir sürede reaktif oksijen uygulamasıyla yaklaşık 13-14 miligram seviyesine getirdik. Bu ama tatlı sularda görülebilen bir seviyedir. Deniz salyasının organik kısmını parçalayarak elimine ettik ve dibe çökelmesini sağladık.”

Tüm Türkiyenin gündeminde Deniz salyası için heyecanlandıran çalışma

Laboratuvar koşullarında sınırlı miktardaki suyla yaptıkları bu uygulamanın gerçek ölçekte, Marmara Denizi içerisinde nasıl uygulanacağına ilişkin çalışmanın devam ettiğini dile getiren Prof. Dr. Tecer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğrusu üniversite olarak bu konuda desteğe ihtiyacımız var. Yani derin deşarj şeklindeki oksijenlendirme çalışması mı, gemilerle deniz araçlarıyla oksijen kazandırılması mı biçiminde olacak? Ne miktarlarda reaktif oksijen verebileceğiz, bunun maliyeti ne olacak, bununla ilgili çalışma yapmamız gerekiyor.”

Bakan Kurumdan Marmara Denizi ve deniz salyası için önemli açıklama..

Bakan Kurum’dan Marmara Denizi ve deniz salyası için kayda değer açıklama..
Ve deniz salyası kâbusu Karadenizde de görüldü..

Ve deniz salyası kâbusu Karadeniz’de de görüldü..

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.