X
Turistler, Afyonkarahisar’ın tarihi Frigya bölgesine hayran kaldı

Turistler, Afyonkarahisar’ın tarihi Frigya bölgesine hayran kaldı

ABONE OL
Mart 15, 2021 01:16
Turistler, Afyonkarahisar’ın tarihi Frigya bölgesine hayran kaldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya, Ukrayna ve Özbekistan’dan Afyonkarahisar’a gelen 250 şahsiyet turist kafilesi, Frigya ile şehir halkı merkezini gezdi. Frigya’da ilk olarak Ayazini köyünü gezen turistler, daha sonra Göynüş Vadisi ve Emre Gölü etrafındaki tarihi kaya yerleşimleri, oyma kaya mezarlar ve peribacalarının bulunduğu mekanları dolaştı. Günün ilerleyen saatlerinde ise kent merkezine gelen turistler yeniden kentteki tarihi mekanları gezerek günü tamamladı. Turistler termal tesisler ile tarihi mekanlara hayran kaldıklarını belirtirken; İhsaniye Kaymakamı Semih Doğanoğlu, Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde Frigya’ya yapılan yatırımların meyvelerini 2021’in birincil günlerinde vermeye başladığını kaydetti. Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe, termal, doğa ve tarih turizmini birleştirerek hareket ettiklerini belirterek, “Tahminimce de burası mayıs ayına geldiğinde artık yeni bir Kapadokya olmaya başlayacak” dedi.

Turistler, Afyonkarahisarın tarihi Frigya bölgesine hayran kaldı

‘OLUMLU VE HOŞ DÖNÜŞLER ALIYORUZ’

Afyonkarahisar ’a yılın ilk günlerinde gelen turist kafilesinin gelecek için umut verici olduğunu söyleyen Tur yetkilisi Rabia İlhan Özpınar; “Yabancı turistler Frigya bölgesini bilmiyor. Buraya 3’üncü defa tur getiriyoruz. Gelen misafirlerimizin tümü Frigya’yı çok beğeniyor. Olumlu ve hoş dönüşler alıyoruz. Termal oteller de doğrusu mükemmel. Biz, Afyonkarahisar’a 2 hafta arayla tur planlaması yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

‘HER TÜRLÜ HAREKET, ŞEHİR EKONOMİSİNİ KATKI SAĞLAYACAKTIR’

İhsaniye Kaymakamı Semih Doğanoğlu, Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde Frigya’ya yapılan yatırımların meyvelerini 2021’in birincil günlerinde vermeye başladığını kaydederek, “İnşallah, bu turist kafilelerinin devamı gelecek. Bölgede yaşanacak her türlü hareket, şehir halkı ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır. Amacımız bu turizm destinasyonumuzun sürekliliğini sağlamaktır” dedi.

Turistler, Afyonkarahisarın tarihi Frigya bölgesine hayran kaldı

‘ÇOK MUTLU OLDUM’

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Boztepe, gazetecilere yaptığı açıklamada, Frigya’ya 2021 yılının birincil günlerinde çok çabuk bir şekilde tanıdık olmayan turist gelmeye başladığını söyledi. Afyonkarahisar’ın termal, doğa ve tarih turizmini birleştirerek hareket ettiklerini, 2021 ’de ilk meyvelerini almaya başladıklarının altını çizdi. Vali Yardımcısı Dr. Mehmet Boztepe, “Afyonkarahisar’ın termal, doğa ve tarih turizmini birleştirerek hareket ediyoruz. Bunun da 2021 yılıyla ilk meyvelerini almaya başladık. yeni yıl dolayısıyla Afyonkarahisar’a gelen turistleri, kentimizin doğa ve tarihi noktalarını gezdiriyoruz. Frigya’da yapılan yatırımlar turizme büyük katkı maddesi sunuyor. Bölgedeki köylülerimiz de turizme yönelmeye başladı. Frigya’yı, tur acentelerinin getirdiği yabancı turistlerle buluşturmaya başladık. Hatta bir takım köylülerimizin, turistlerle Rusça konuşmaya başladıklarını gördüm, mutlu oldum. Yani, bu da alan insanımızın, turistlere alışmaya başladığını gösteriyor. Frigya, 2021 yılına çok çabuk bir antre yaptı. Tahminimce de burası mayıs ayına geldiğinde bundan böyle yeni bir Kapadokya olmaya başlayacak” dedi.

Turistler, Afyonkarahisarın tarihi Frigya bölgesine hayran kaldı

ONLARI KEYİF ALACAK ŞEKİLDE AĞIRLAYABİLİRİZ’

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Afyonkarahisar’ın yolların kavşağı olduğu gibi medeniyetlerin de kavşak noktası olduğunu anlatarak, 2 kafilede 250 kişilik grubu ağırladıklarını söyledi. Tanır, “Yılın birincil ayı, birincil günlerinde ve 2021’in tanıdık olmayan turistlerle başlamış olması bizim için son derece memnuniyet verici. Ümit ediyoruz oysa Valiliğimiz olarak burada onları keyif alacak şekilde ağırlayabiliriz. Onlar da giderler ve dostlarına, ülkedeki arkadaşlarına Afyon’u anlatırlar, daha çok turist gelir diye düşünüyoruz” diye konuştu.

‘ARKADAŞLARIM EVLERİNDE KAPALI KALDI ’

Afyonkarahisar ’ı ziyaret eden turist kafilesinden Tatar asıllı Hoş Bitsaeva 5 yıldır yaşadığı Antalya’ya, Rusya Ufa’dan kızı Fatıma ile geldiğini belirterek şunları anlattı:

“ Afyonkarahisar’ı daha önce de ziyaret ettim. Termal apart otelde kaldım. Afyonkarahisar’a yeni yılın hemen ertesinde turla geldim. Arkadaşlarım şu lahza evlerinde koronavirüs tedbirleri sebebiyle kapalı. Afyonkarahisar ’ı fazla seviyorum. Çünkü kızımın cilt problemi var. Termal suyu iyi olduğu için daha önce de kızımla gelmiştik. Acilen Frigya ve Ayazini’yi de çok sevdik, beğendik, memnun kaldık. Sosyal medyada paylaşıyoruz” dedi.

‘AFYON UFAK KAPADOKYA’

Afyonkarahisar’da termal tesisler ile Frigya’yı fazla beğendiğini söyleyen turist grubundan Natalia Yekhno, “İnsanlar ile termal su, termal otel başta elde etmek üzere her şey çok hoş. Afyon küçük Kapadokya” dedi.. sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.