X
Vaka rekortmeni Samsun’da Vali Dağlı: Uçan kuştan bile HES kodu sorulacak

Vaka rekortmeni Samsun’da Vali Dağlı: Uçan kuştan bile HES kodu sorulacak

ABONE OL
Mart 30, 2021 13:29
Vaka rekortmeni Samsun’da Vali Dağlı: Uçan kuştan bile HES kodu sorulacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs tehlike haritasında 4 haftadır kırmızı renkle ‘fazla yüksek tehlikeli’ iller arasında yer alan Samsun’da çoğalan vakalarla birlikte denetimler de sıklaştırıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’nun verdiği talimat kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü’nden kente 209 yardım personel görevlendirildi. Denetimleri yerinde inceleyen Vali Zülkif Dağlı, HES kodu uygulamasına büyük yük verdiklerini belirtti.

Aman dikkat... Prof. Dr. İlhandan koronavirüste 3 dakika uyarısı

Aman uyarı… Prof. Dr. İlhan’dan koronavirüste 3 dakika uyarısı

‘DÜN 40 BİN KİŞİYE HES KODU SORDUK ’

Kentte koronavirüs ile mücadelenin devam ettiğini ifade eden Vali Dağlı, “Vaka sayılarımız yüksek, bunu artık cümbür cemaat biliyor. Bakanımızın talimatı ile 209 adet hazır baskı ekibi pazartesi itibari ile ilimizde göreve başladı. Bu kuvvetlerden 27 ’si Çarşamba ilçemizde, 27 ’si Bafra ilçemizde diğer kalan arkadaşlar da Mecidiye ve Çiftlik caddelerinde görevli. Tamamen sokakları yakalamak sureti ile HES kodu sorgulaması yapıyoruz. HES kodu manâlı bir konu, 209 arkadaşımız bu konuda ödev yapıyor. Dün 11 vatandaşımızı karantinada olması gerekirken dışarda gezerken yakaladık. Bankaya girmeye çalışan, pazarda olan ya da diğer başka alanlarda her gün buna aynı vatandaşlarımız olabiliyor. Ben Samsunlulara çağrıda bulunmak istiyorum, fazla veya temaslı olduğunu bildikleri kişileri 112 ’ye ihbar etsinler. Biz bu kişilere hemencecik müdahale ediyoruz. İnşallah defalarca birlikte yeneceğiz. Biliyorsunuz şehirlerarası HES kodu uygulamasını başlatan birincil illerden birisiyiz. Arkadaşlarıma şöyle bir açıklamalar verdim; ‘Uçan kuştan bile HES kodu soracaksınız. ’ Bunu yapmamız gerekiyor. Dün 40 bin kişiye HES kodu sorduk, bu koskocoman bir sayı” diye konuştu.

Vaka rekortmeni Samsunda Vali Dağlı: Uçan kuştan bile HES kodu sorulacak

class=’cf’>

Çok yüksek riskli kentte flaş yüz yüze eğitim kararı

Fazla yüksek riskli kentte flaş yüz yüze eğitim kararı

‘BİR ANNE OLARAK BEKLENTİM EVLERDEN ÇIKILMAMASI ’

Denetimlerin artırılmasının iyi olacağını bildiren esnaf Zeynep Güngör, “İnsanlar rahatsızlık konusunda yeri geliyor dikkatsiz davranabiliyor, yeri geliyor bazı şeyler gözden kaçabiliyor. Bu şekilde denetimlerin sağlanıyor olması natürel ama biz bilinçli vatandaşlar açısından iyi oldu. Ara sokaklar bundan böyle daha ihtiyatlı bir şekilde denetleme ediliyor. Çalışan millet olarak bu konuda kendimizi mağdur hissediyorduk. Caddelere girişte HES kodu sorgusu yapıldığı için denetim daha iyi sağlanıyordu lakin ara sokaklarda çalışanlar olarak bu konuda mağdurduk. Şu lahza bambaşka bir mutasyonlu yeni bir virüs yayıldı.  Mutasyonlu virüsün yayılması insanların sağlığı açısından daha büyük korkutma oluşturuyor. Ben bir anneyim ve benim evimde de yaşlı halk yaşıyor. Çalışan bir anne olarak vatandaşlarımızdan beklentim evlerinden çıkmasınlar” dedi.  

‘HASTALIĞINI GİZLEYEREK GEZMEK ZALİMLİKTİR ’

İnsanların çok duyarsız davrandığını ifade eden Mustafa Demirbal, “Vatandaşlar hasta olduğunu kasıtlı olarak kendi çevresine akrabalarına virüsü yayıyor.  Hasta olduklarını söylemekten korkuyorlar. Hastaysan açıklayacaksın ve gidip tedavini olacaksın. hasta olmak fena bir şey değil bende olabilirim sen de olabilirsin. Fakat hasta olduğunu kasıtlı olarak dışarda dolaşmak zalimliktir. İnsanları öldürmüşsün veya ölümüne sebebiyet vermişsin. Ben akrabalarımın ailemin yanında gitmiyorum ve sadece anneme, babama uzaktan merhaba diyorum. Onlara yaklaşmıyorum. Bazı insanlar konut ev gezerek bir araya geliyorlar. Konut oturmaları, doğum günü kutlamaları gibi etkinlikleri gerçekleştirmek hiç güzel değil” diye konuştu. 

‘KURALLARA UYULMAZSA KIRMIZI OLMAKTAN KURTULAMAYIZ ’

Rahatsızlık konusunda insanların daha da bilinçlendirilmesini istediğini söyleyen Nural Gündoğdu da, “Eğer yasak konuluyorsa yasağa uyacağız. Biz uymadığımız sürece bu kırmızı durumdan kurtulamayız.  her yerde polisler var ama ahali bir kolayını bulup ara sokaklardan içeri giriyorlardı. Bunun önüne geçilmesi için hoş bir dilekçe ama biz buna uymazsak olmaz. Kurallara uymazsak bu hastalıktan asla ve katiyen kurtulamayız. Tedirginim, dışarı çıkıyorum lakin insanlara fazla yaklaşmadan mesafeli yürüyorum.  Bugün aşı oldum ve sağlık durumu ocakları çok topluluk olduğu için aşımı da hastanede vuruldum. ‘Sosyal uzaklık, Sosyal mesafe ’ diyorlar lakin uyulmadıktan sonradan hiç anlamı yok” dedi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.