X
Vakaların gerilemeye başladığı Samsun’da, ‘rehavet’ uyarısı

Vakaların gerilemeye başladığı Samsun’da, ‘rehavet’ uyarısı

ABONE OL
Nisan 19, 2021 13:31
Vakaların gerilemeye başladığı Samsun’da, ‘rehavet’ uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanlığı’nca 10-16 Nisan 2021 tarihleri arasında illere kadar 100 bin kişide görülen olgu sayısının aktüel haritası paylaşıldı. 5 hafta tekrar tekrar en çok vakanın görüldüğü Samsun ’da 645,17 olan olan olgu sayısı bir hafta içinde 601,14 ’e düştü. Önlemleri elden bırakmayan yetkililer, ramazan ayıyla birlikte denetimleri de artırdı. Güncel veriler dahilinde yüzde 6,82’lik düşüş yaşanan kentin birçok noktasında da Hayat Eve Sığar (HES) kodu kontrolü uygulaması da yaygınlaştırıldı. 

‘AŞI, AĞIR HASTALIĞA ENGEL OLUR ’

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun, düşüşün sürmesi için herkesin tedbirli olması gerektiğini belirterek, ‘rehavete kapılmayın ’ uyarısında bulundu. Dr. Furtun, belirgin bir düşüşün olmadığını belirterek, “Yasaklar kısmi de olsa son bir haftadır mevcut ve bunun etkilerini önümüzdeki günlerde göreceğiz. O nedenle rehavete kapılmamak gerekiyor, çünkü bu durumda ‘düştü ’ diyemeyiz. Vatandaşlarımızın tedbiri elden bırakmaması lazım. Samsun ’daki hastanelerde sıkışıklık devam ediyor, hasta yatakları dolulukları nerdeyse tama yakın. Son günlerde yoğun bakımlarda yer bulmak zor olabiliyor fakat şu lahza bu düşüşle beraber döngü sağlanabiliyor. Fakat rehavete kapılıp her tarafta büyüme olursa sıkışıklık devam edecektir. Aşıya olan ilginin azalması hoş bir şart yok, aşılamayı bir an evvel artırmamız gerekiyor. Aşılamaya lütfen gelin, ben de Covid-19 geçirdiğimiz için net söyleyebilirim, aşı koruyucudur, ağır hastalıktan ve ölümden koruyabilen bir etkendir. ‘Aşı oldu, korona oldu ’ denmemelidir. Çünkü aşı, ağır hastalığa engel olur” diye konuştu.

Vakaların gerilemeye başladığı Samsunda, rehavet uyarısı

‘DIŞARI ÇIKANLARI ALLAH ISLAH ETSİN ’

DEFALARCA çift maske taktığını açıklayan şehir halkı sakini Erhan İner de  “Temizleme, maske ve mesafeye cümbür cemaat dikkat edecek. Samsun, bu işe hükümlü çünkü çok kabalık var. İlaçlarımı aldım eve gidiyorum, işi olan da olmayan da sokakta. İnşallah daha da düşer temennimiz o, bu beladan kurtulmayı istiyoruz. İşi olmayıp dışarı çıkanları Allah ıslah etsin, evinden çıkmasın” şeklinde konuştu.

‘LÜTFEN EVDE OTURUN ’

İnsanların dışarı çıkmaya devam ettiğini söyleyen İzel Öztürk de, “Bankada işim olduğu için dışarı çıktım. Bu kalabalık beni huzursuz ediyor. İnsanlar, bir şey edinmek için geziyor. İşleri mi var yahut gezmeye mi geliyorlar bilmiyorum. Şayet de bundan böyle umursamıyorlar. Böyle devam ederse Samsun ’da çoğalma olur. İşi olmayanlar dışarı çıkmasın, lütfen evde oturun” dedi.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.