X
Vali Seddar Yavuz’dan Ekrem İmamoğlu’na verilen cezayla ilgili açıklama

Vali Seddar Yavuz’dan Ekrem İmamoğlu’na verilen cezayla ilgili açıklama

ABONE OL
Mart 18, 2021 14:16
Vali Seddar Yavuz’dan Ekrem İmamoğlu’na verilen cezayla ilgili açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vali Yavuz, Valilik Akçakoca Buluşma Salonu’nda düzenlenen Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni’nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davaya ilişkin değerlendirmesini sosyal medya hesabından yaptığını anımsatan Yavuz, şunları kaydetti:
“Seçilmişlerin kabahat işleme hakkı yoktur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne meydan okuyan, kuralları çiğneyen her kim varsa eninde sonunda hesap verir. İki genel başkan yardımcısı, bir öyle milletvekili ve parti teşkilatıyla duruşmaya giriyorlar, benim sadece avukatım vardı. Başka bir şey söylemeye gerek var mı? Fox TV bana ait yok, Global TV de bana ait yok, kaseti benim üretmem muhtemel olmadığına göre… Dinlenmeyen bir şey yok, dolayısıyla yalanı kayıt edilmiştir.”
Vali Yavuz, suç oluşturan davasının sonuçlandığını, tazminat davasının devam ettiğini hatırlattı.

OLAY

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’a Ordu Valiliği döneminde hakaret ettiği iddiasıyla dava açılmıştı.

Davanın 2 Mart’ta görülen duruşmasında, cumhuriyet savcısı mütalaasında, “Seddar Yavuz’a gıyabında ve durum yerinde yer alan tanıklarla ihtilat ederek hakarette bulunduğu ve bu şekilde üstüne atılı ‘halk görevlisine görevinden nedeniyle alenen hakaret’ suçunu işlediği anlaşılmakla sanık Ekrem İmamoğlu’nun TCK’nın 125/1, 125/3-a, 125/4 maddeleri uyarınca cezalandırılmasına, sanığın hapis cezası ile mahkumiyeti halinde TCK’nın 53/1 maddesinde yazılmış bulunan hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verilmesi istek ve mütalaa olunur.” ifadelerini kullanmıştı.

Mahkeme heyeti, davalı Ekrem İmamoğlu’na, “halk görevlisine aleyhinde görevinden dolayı gıyabında alenen hakaret” suçundan 354 gün karşılığı 7 bin 80 lira adli suç oluşturan vermişti.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.