X
Ve deniz salyası kâbusu Karadeniz’de de görüldü

Ve deniz salyası kâbusu Karadeniz’de de görüldü

ABONE OL
Haziran 7, 2021 07:03
Ve deniz salyası kâbusu Karadeniz’de de görüldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marmara Denizi’nin karşısında karşıya kaldığı ‘deniz salyası’ olarak adlandırılan müsilaj, Karadeniz’de de gözlendi. Ordu’nun Fatsa ilçesi Yalıköy Limanı’nda önceki gün küçük çaplı alanda deniz salyası görüldü. Balıkçıların ihbarı ile belediye ekipleri, deniz yüzeyindeki kirliliği temizledi. Denizdeki salya tehdidi uzmanlarca takip ediliyor.

Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kültürlü, deniz salyasının insan kaynaklı doğa olayı olduğunu söyledi. Karadeniz’e akıcı evsel ve tarımsal atıkların yanı sıra sanayi, kanalizasyon gibi atıkların denizi kirlettiğini belirten Aydın, “Marmara kapalı deniz, Karadeniz de kapalı deniz. Bu sonuç itibarıyla doğa olayı lakin bizden kaynaklı etkilerle gerçekleşmiş bir olay. Azot ve fosfor, evsel atık, kimyasal atık, sanayi atıkları veya tarımsal kaynaklı kirlilikten nedeniyle oluşan bir durum. Karadeniz ’de dere ve fındık tarımında gübre olarak fazla artı miktarda azot ve fosfor kullanılıyor. Dolayısıyla bunlar zamanla şayet Marmara kadar yakın bir zamanda böyle etki göstermez lakin bu kirliliğe devam edersek yarın değişik gün 3, 5, 30 yıl daha sonra bunlarla biz de karşısında karşıya kalacağız” diye konuştu.

‘BİYOLOJİK ARITMA SİSTEMİNE GEÇİLMELİ’

class=’cf’>

Karadeniz’deki illerin temizleme sistemini biyoloji ile ilgili artıma sistemine dönüştürmesi gerektiğine uyarı çeken Prof. Dr. Aydın, “Karadeniz’deki tüm illerin arıtma ya da kanalizasyonları denize döküyoruz. Sürükleyici arıtma sistemi de yok zaten. Kanalizasyonları ya da arıtmaları derin deşarj, diyerek 20 metre derinliğe gidip bırakıyoruz. Bunların tamamı Karadeniz’i kirletici unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Bu arıtmaları biz biyolojik yüksek arıtma sistemine dönüştürmediğimiz müddetçe Karadeniz’de vakit içinde kirlilik unsuru olarak kendini gösterecektir. Bu salya olmaz, başka bir şey olur. Gübrelemeyi düzene sokmamız lazım. Barbarca gübreleme yapılmaması gerekli. Topraklarımızı verimsiz ayla getirdik ve Karadeniz ’de kullanılan gübrelerin tamamı ya da kullanılmış olan kimyasalların tamamı yağmur, üstünkörü sularla derelerle ve netice itibarıyla denize geliyor. Karadeniz zaten fazla dinç ekosistem değil” dedi.

‘KARADENİZ’DE ÇÖKÜŞ VAR’

class=’cf’>

Balık popülasyonlarının azaldığını da kaydeden Prof. Dr. Açık Fikirli, “Her geçen gün Karadeniz’de çökme var. Çöküntü olmaya da devam ediyor. Nüfus artışı ile kirletme unsurları artıyor. Zamanla Karadeniz daha da kirlenecektir. Balık popülasyonlarımız da her geçen gün azalıyor. Hiç yukarı giden eğilim yok. Stoklarımızın tamamı çöküş eğiliminde. Eğer hamsiyi 40 TL’ye, 50 TL’ye yiyorsak çağrıda bulunmak ancak Karadeniz sistemi çöküyor demektir. Bunun başka anlamı yok. Deniz salyasının Marmara ’da etkisi 5 yıl sürebilir çünkü ciddi oranda yalnızca suyun yüzeyinde gözüken yok zeminde bu çökecek ve zemin yapısındaki çoğu canlının ölmesine neden olacak. Bu zamanla balıkları bile öldürecek. Bunun ötesinde bütün deniz bitkilerine, süngerlere, kabuklulara, yavaş hareket eden moloz grubu olan salyangozlara, yengeçlerine olumsuz tesir yapacaktır. Uzun süre bunun olumsuz etkisini çekeceğiz. Bunlar denizel ekosistemde sonuçta zinciri kırıyor. Bir şekilde balık popülasyonlarına da negatif etki gösterecektir” diye konuştu.

Denizlerde seferberlik

Denizlerde seferberlik
20

Deniz salyası Türkiyenin aylardır gündeminde 30 dakikada 500 kilo Ancak 5 yılda...

Deniz salyası Türkiye’nin aylardır gündeminde! 30 dakikada 500 kilo! ‘Ancak 5 yılda…’
Deniz salyasından kurtulmanın yolu var ‘Amerika ’yı yeniden keşfetmeyeceğiz ’

Deniz salyasından kurtulmanın yolu var! ‘Amerika ’yı yeniden keşfetmeyeceğiz ’

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.