X
Yangınlara İHA sayesinde ‘nokta atışı’ müdahale

Yangınlara İHA sayesinde ‘nokta atışı’ müdahale

ABONE OL
Ağustos 3, 2021 11:03
Yangınlara İHA sayesinde ‘nokta atışı’ müdahale
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), orman yangınlarıyla mücadele kapsamında tespit, müdahale ve söndürme süresini kısaltmak için son teknolojik imkanlar kullanıyor.

Yangın söndürme filosundaki İHA’lar aracılığıyla İstanbul’dan Hatay’a yaklaşık 1650 kilometrelik, yangına birinci derecede hassas alanlar ve KKTC ormanları gözetleniyor.

İHA’larla geniş gözetlemeler yapılarak hem yangının boyutu daha hızlı tespit ediliyor hem de söndürme esnasında bu araçlardan elde edilen bilgilerle nokta atışı müdahale yapılabiliyor. Özellikle gece yangınların genel gidişatının görülmesi, ısı noktalarının tespiti ve müdahale yerlerinin daha net belirlenebilmesi, alevlerin daha geniş sahalara yayılmasının önüne geçiyor.

Yangınların yoğun görüldüğü dönemde 7 gün 24 saat esasına göre hizmet veren İHA’lar aracılığıyla sahadan alınan görüntüler, OGM Yangın Yönetim Merkezi’nde anlık takip ediliyor.

class=’cf’>

Yangınlara İHA sayesinde nokta atışı müdahale

YAPAY ZEKA DA KULLANILIYOR

İHA’ların ilettiği görüntüler, internet ağı üzerinden bilgisayara aktarılıyor. İdare envanterindeki Araç Takip Sistemi’ne entegre edilmiş, ormanlık alan ve su kaynakları gibi raster ve vektörel verilerin yer aldığı harita sisteminin de bulunduğu bilgisayar üzerinden arazöz, iş makinesi, ilk müdahale aracı, uçak ve helikopter gibi araçlar da dahil olmak üzere çalışmalar görüntüleniyor.

Yangınlara İHA sayesinde nokta atışı müdahale

İHA görüntüleri üzerinden görüntü işleme ve yapay zeka ile yangın tespiti yapılabilirken alarm üretilerek kısa mesajla uyarı veriliyor. İHA görüntüsündeki termal ısı kaynakları tespit edilerek, o noktaların coğrafi koordinatları ve arasındaki alan hesaplanıyor.

Haberler peş peşe geliyor İşte yangınlarla ilgili son durum

Haberler peş peşe geliyor! İşte yangınlarla ilgili son durum

Teknolojik dönüşüm sayesinde 2003’te 40 dakika olan yangına müdahale süresi 2019’da 12 dakikaya kadar indirildi. İHA gibi araçların da kullanılmasıyla 2023 sonunda bu sürenin daha da aşağı çekilmesi hedefleniyor.

class=’cf’>

OGM bünyesinde bulunan 4 İHA sürekli olarak görüntü almak için kullanılırken, olağanüstü durumlarda diğer kurumlardan İHA desteği sağlanıyor.

Yanan ağaçları görünce gözyaşlarına boğuldu: Canım çok acıyor

Yanan ağaçları görünce gözyaşlarına boğuldu: ‘Canım çok acıyor’
Hisarönü Mahallesinde korku dolu dakikaları anlattı: Cehennemden bir önceki evreyi yaşadık

Hisarönü Mahallesi’nde korku dolu dakikaları anlattı: Cehennemden bir önceki evreyi yaşadık
Antalyada mucize kurtuluş 6 kişilik aile havuza girerek yangından kaçtı

Antalya’da mucize kurtuluş! 6 kişilik aile havuza girerek yangından kaçtı

: İlginizi Çekebilir

  • Son dakika… Kâbus bir şehre daha sıçradı!
  • İHA’lar tespit ediyor, anlık görüntüleniyor! ‘Nokta atışı’ müdahale
  • Yangında görevlilerle tartışıp ateş açtı! Şarkıcı Yusuf Güney gözaltında

 

Canlı Borsa – Altın Fiyatları – Döviz Kurları için Bigpara

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.