X
Yargıtay’dan HDP’ye 2’nci kapatma davası

Yargıtay’dan HDP’ye 2’nci kapatma davası

ABONE OL
Haziran 8, 2021 04:28
Yargıtay’dan HDP’ye 2’nci kapatma davası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YARGITAY Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP ’nin genel başkanları da dahil edinmek üzere parti organları ve üyelerince “kararlılık içinde” ve “yoğun şekilde” işlenen eylemlerinin, “devletin bağımsızlığına”, “ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne”, “insan haklarına aykırı” bulunduğunu vurgulayarak, temelli kapatılmasını talep etme zaruretinin doğduğunu belirtti. Şahin, “Siyasi partilerin kapatılması tedbiri tüm ileri demokrasilerde uygulanmakta” tespiti yaptı.

500 HDP ’LİYE SİYASİ YASAK

AYM ’ye birincil dava, Başsavcı Şahin kadar HDP ’nin kapatılması talebiyle 17 Mart ’ta açıldı. İddianamede 687 HDP ’liye siyasi yasaklanmış talep edildi. AYM, 31 Mart ’ta oybirliği ile “odak” ilişkisinin kurulamadığı ve eksiklikleri sebebiyle iddianameyi iade etti. Başsavcılık dün idianameyi ikinci kez hazırlayarak, AYM ’ye gönderdi. Yaklaşık 850 sayfalık iddianamede, siyasi yasaklanmış istenen HDP ’lilerin sayısı azaldı. İkinci iddianamede, HDP ’nin mevcut benzeşen başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile esir eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil yaklaşık 500 HDP ’liye beş sene süreyle siyasi yasak istendi. HDP ’nin, banka hesabına tedbir konulması da talep edildi.

‘HDP, PKK ’NIN PARTİSİ ’

class=’cf’>

AYM kararındaki iade gerekçesi olarak gösterilen konularla, bütün eksiklikler ikinci iddianamede tamamlandı. Selahattin Demirtaş olmak üzere ilk kez HDP ’liler hakkındaki 800 dava ve 5 bini aşkın soruşturma ilişkilendirilerek, sanık partinin “devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne tutarsız eylemlerin odağı olmasına” ve siyasi yasaklanmış taleplerine kanıt gösterildi. İkinci HDP iddianamesinde de HDP ’nin terör örgütü PKK ’nın siyasi organı ve PKK elebaşısı Abdullah Öcalan ’ın projesi olduğu, HDP kongrelerinin PKK kongresi gibi geçtiği, TSK operasyonlarının “işgal” girişimi gibi gösterildiği vurgulandı.

RAPORTÖR GÖREVLENDİRECEK

AYM bugün HDP ’ye ikinci kapatma iddianamesini işleme koyacak. AYM Başkanı Zühtü Arslan, ikinci iddianamede beceriksiz olup olmadığını incelemek üzere raportör görevlendirecek. Raportör ilk inceleme raporunu başkanlığa sunacak. AYM Genel Komite ’u, ikinci iddianamede bir eksiklik görmez ve kabulüne karar verirse kapatma davası resmen başlayacak. Eksiklik görülürse iade kararı verilmesi de mümkün. Kabul kararının peşinde iddianame ve ekleri HDP ’ye gönderilecek. HDP ’den savunma alınacak. Ardındaki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş HDP ’ye gönderilecek. Belirlenecek bir tarihte Şahin sözlü izah etme, HDP yetkilileri sözlü savunma yapacak. Raportör hakkındaki raporunu hazırlayacak. Raporun, AYM üyelerine dağıtılmasının peşinde Başkan Zühtü Arslan toplantı için belirleyecek. Üyeler kapatma istemini esastan görüşecek. Kapatma davasını 15 kişiden oluşan AYM Genel Kurulu karara bağlayacak. m Oya ARMUTÇU/ANKARA

AYM ’DE HANGİ KARARLAR ÇIKABİLİR

class=’cf’>

AYM, bir siyasi partinin Anayasa ’nın 69. maddesinde farzedilen hallerden ötürü kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına tarafından devlet yardımından kısmen ya da ayrıntılarıyla mahrum bırakılmasına, toplantıya katılan 15 üyenin 10 ’unun oyuyla karar verecek. Başsavcılıkça, parti kapatılması istemiyle AYM ’de açılan davalarda, “suç oluşturan davası” prosedürü izleniyor. Kapatma davası, Canice Muhakemesi Kanunu ’nun davanın mahiyetine uygun hükümleri uygulanmak suretiyle dosya üzerinden AYM ’ce inceleniyor ve kesin karara bağlanıyor.

sizlere ozgurhaberci.com farkıyla sunulmuştur

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.